Софтуерът с отворен код продължава своята инвазия в образователния сектор. Ново проучване установява много висока степен на проникване на решенията на базата на Linux в университети и колежи, съобщиха от TechNews.bg.
Три четвърти от тези институции вземат предвид продуктите с отворен код, когато купуват ИТ, според резултати от изследване на английската компания OSS Watch. Декларираният интерес към Linux решенията почти съвпада с процента на тяхното използване.
Оказва се, че 69% от колежите и университетите имат софтуер с отворен код на техните сървъри. Най-често това са бази данни, уеб сървъри и операционни системи.
Не такова е положението обаче при десктоп софтуера. Там отвореният код също има добри позиции, но делът му е значително по-малък от този при сървърите.
47% от проучените образователни институции ползват софтуер с отворен код на десктоп компютрите си, твърди OSS Watch.
Интересна е ситуацията при браузърите. Всички колежи и университети имат на РС-та си Internet Explorer, но в същото време 68% от тях разполагат и с алтернативния браузър Mozilla Firefox.
Все още обаче политиката в образованието не планира стриктно инвестициите в Linux. Едва 25% от учебните заведения са заложили софтуера с отворен код в своите стратегии.
Изводът на анализаторите, на фона на 77-те процента университети и колежи, разглеждащи Linux решенията при покупка на ИТ, е, че има сериозно разминаване на политиките и практиките в образователните институции.
Напоследък набира популярност софтуерът с отворен код за управление на курсовете в учебните заведения, известен още като CMS (от Course Management System).
Един такъв продукт, Moodle, е увеличил присъствието си в колежи и университети до 56% за по-малко от три години, отчитат анализаторите.
Moodle е свободен софтуер, който помага на преподавателите да създават ефективни он-лайн общности. Продуктът може да се използва както в сайтове на индивидуални учители, така и в университети с 50 хиляди студенти.
Сериозно предизвикателство за образователните институции е как да управляват софтуера с отворен код, посочват анализаторите, предвид липсата в момента на ясни университетски политики в тази област.
gr
на 16.08.2006 в 02:15:01 #3А за специалистите на linux няма да изчезнат то и аз първо с win почнах. Ама като попрочетох малко из нета и реших да пробвам поизмъчи ме отначало ама сега него сменям за нищо на света. Е несе смятам за специалист толкова много неща незнам. Обаче упорито уча та след време знаели човек. Сега съм с едим kubuntu 5.10 работа е мн.добър има страшна производителност и то на PC което неси знае годините.
gr
на 16.08.2006 в 01:58:08 #2Ама небадете черногледи. Нее важно количеството а качеството. Малкото които избират linux стават специалисти и са в състояние да се справят с почти всякакъв софтуер. Тя истината е като кандидатстваш за работа. Според мен нетрябва да налагат свободния софтуер в училищата това трябва да си е личен избор. Които е достатъчно умен сам ще седне и ще се научи. Пак и немисля че някои ще откаже да му помогне.
babaiaga
на 15.08.2006 в 17:27:16 #14о4о, така е, защото М$ за много хитри! Дават без пари софтуер на университетите, та дори и на студентите (като бях студент в Техническия, на семинар на М$ ни казаха, че докато сме студенти, можем да поискаме и да по,зваме абсолютно безплатно КОЙ ДА Е софтуер на М$.) Е, при това положение.... нормално. Дават ти техни продукти без пари, ползваш ги 4 години и после - вече си свикнал с техните идеологии и т.н.... и няма на къде. В университетите друго освен Виндовс не се преподава, с малки изключения - някакви свободноизбираеми дисциплини, свързани с Линукс.