
Новостите бяха показани в средата на май на изложението NextFest в Сан Франциско, където десетки хиляди посетители видяха с очите си какво ни очаква в бъдещето.
На този форум винаги се гледа напред, казва Крис Андерсън, главен редактор на сп. "Уайърд", което е съорганизатор на технологичното изложение. Събрахме най-изобретателните умове и най-напредничави технологии от цял свят и тук може да се види какво ни предстои. Показани са неща, които ще променят начина, по който живеем, работим и играем в бъдещето, добави той.
Организаторите на изложението са избрали 110 технологии от общо 2500 изследователски и развойни проекта, разработвани от институти, университети и корпорации в цял свят. Някои от тях показват изцяло нови идеи, други стъпват на съществуващи концепции, но ги обръщат с главата надолу, пише днес в. “Стандарт” в публикация, цитирана от електронното издание CNsys.
Такава е "Брейнбол" - компютърна игра, в която свирепата амбиция за победа те обрича на загуба. Нейният съизобретател Томас Брум от шведския институт за интерактивни взаимодействия я описва като антиигра. "Колкото си по-спокоен и колкото по-успешно изолираш желанието за победа, толкова са по-големи шансовете да спечелиш.
"Брейнбол" измерва алфа вълните, излъчвани от мозъка, и човекът, който е най-спокоен, може да избута топката в полето на другия и да спечели", обяснява Брум.
Експонатът, предизвикващ най-голямо внимание и възгласи, бе бляскава кола, сякаш взета от декора на някой разточителен холивудски филм.
Левитиращият автомобил Skycar е рожба на Пол Молър, който похарчи $200 милиона в опити да завърши това въздушно-сухопътно транспортно средство. Неговата кола се нуждае от 10-метрова писта за излитане, но благодарение на двигателите си с мощност от 770 конски сили може да набере височина от 2000 метра за една минута и да развие скорост от 600 км/ч.
Шефът на НАСА казва, че до 10 години 25% процента от американците ще имат достъп до Skycar. Той освен това смята, че до 25 години 90% от хората ще използват тази кола, заяви Молър пред Би Би Си.
Но бъдещите й шофьори ще се нуждаят от дебел джоб, за да полетят с нея в небето. Разчетите сочат, че първоначално колата ще струва около $500 000, но ако започне серийното й производство, цената може да падне до 50-100 хиляди долара.
С консумацията си от 10-11 литра гориво за 100 километра тя изглежда почти екологична в сравнение гълтащите като ламя бензин спортни машини със задвижване 4х4.
За онези, които искат да изглеждат така футуристично като колата, в която се возят, на изложението NextFest са показани платове, чиито шарки могат да бъдат променени по модели, свалени от интернет.
Има и различни техники, следящи здравословното състояние и самочувствието. Изобретателите демонстрираха биометричен костюм, който следи жизнените функции и може да дозира лекарства.
Следва го ветеран от войната в Персийския залив в камуфлажна униформа, пълна с детектори за химически и биологични агенти. В нея има вградена горивна клетка, която захранва GPS локатор, с който командирите могат да установят местоположението му.
На бойното поле една мантия невидимка би била изключително предимство. Сякаш взета от приключенията на Хари Потър, тази мантия е покрита с малки отразяващи мъниста. Тя изглежда прозрачна, тъй като е оборудвана с камери, които проектират върху предната част образа, който се вижда отзад.
С този материал могат да бъдат покрити различни обекти, обяснява Наоки Каваками от Токийския университет. "Тя може да помогне на пилотите да виждат пистата отдолу през пода на кабината или на шофьорите през калниците, докато паркират колата", добавя той.
Лабораториите на "Хюлет Пакард" демонстрираха "превеждащ фотоапарат", който ще помага на туристите да прочетат улични надписи и табели на чужд език. Прототипът използва цифрова камера, джобен компютър iPaq и специален софтуер за оптично разпознаване и с помощта на базиран в интернет езиков сайт извършва превода. "Стремим се да намерим и други приложения за цифровите фотоапарати освен правенето на снимки", обясни Дан Третър.
На изложението бе показана и система за вземане на "мозъчен отпечатък", която цели да помогне в разрешаването на престъпления или при разпитите на заподозрени терористи. Тя "чете" мислите, като измерва мозъчните вълни, като определя времето между думите и това за създаване на образа за определено събитие.
Нейният изобретател е д-р Лорънс Фаруел от Лабораторията за мозъчни отпечатъци, който работи с ЦРУ и ФБР. "Нуждаем се от нещо хуманно, което не наранява хората, които се проверяват, и което дава точни научни резултати. Технологията за мозъчен отпечатък е истинско научно решение на един много труден проблем, като отсяване на истината от лъжата, установяване дали някой е терорист или не, дали определена личност е извършила, или не е извършила престъпление", казва той.
Друг интересен експонат е Асимо - робот хуманоид, който може да ходи, да се обръща, да се изкачва по стъпала и да слиза, и дори да танцува. Неговият производител "Хонда" смята, че той ще се превърне в незаменим помощник на прикованите към легло, възрастните, слепите и други хора с увреждания.
Говорителят на компанията Джефри Смит казва, че роботът преднамерено е направен да наподобява човешките действия. "Той е така проектиран, защото смятаме, че с подобен дизайн ще бъде приет по-добре от хората", обяснява той. Съдейки по ентусиазираните реакции на посетителите, такова посрещане на бъдещите изобретения, изглежда, няма да е трудно.