В свят, в който технологиите се променят по-бързо от всякога, държавата не може да се подготви срещу всяко отделно предизвикателство. Нито да предвиди коя точно технология ще се окаже решаваща. Това заяви зам.-министърът на иновациите и дигиталната трансформация Мира Йосифова на форум на Групата на Световната банка в София, посветен на производителността, иновациите и работните места у нас.
"Това, което можем, е да изградим институционална устойчивост - способността да разпознаваме промяната рано и да се адаптираме бързо. В това е и смисълът на стратегическия форсайт - да изпреварваме промяната, вместо да я догонваме. Само така публичните институции могат да бъдат не спирачка, а двигател на иновациите", посочи Йосифова, цитирана от пресцентъра на министерството.
Тя очерта представи визия на ведомството, чиято цел е развитие на икономика, базирана на високотехнологични производства и услуги, и внедряване на изкуствен интелект в публичния и частния сектор в подкрепа на гражданите и бизнеса. "Мисията ни е България да бъде активен участник, а не догонващ наблюдател в света на иновациите, революционните технологии и изкуствения интелект. Имаме потенциала и капацитета да бъдем сред лидерите в региона", изтъкна Йосифова.
Тя посочи като ключови в това отношение институтите INSAIT и GATE, както и София тех парк. "Те ни позиционираха на европейската карта на иновациите и създават среда, която привлича таланти, чуждестранни инвестиции и технологични компании", заяви Мира Йосифова.
Тя отбеляза също, че повишаването на производителността изисква реално внедряване на нови технологии и изкуствен интелект в предприятията и ефективно партньорство между науката, бизнеса и публичния сектор. "Това сътрудничество е гръбнакът на модерната икономика. Вярвам, че когато институциите, компаниите и научната общност работят в синхрон, резултатите не закъсняват. Заедно можем да превърнем България в лидер, който създава технологии, развива успешни компании и осигурява работни места с висока добавена стойност", каза още Йосифова.
USD
CHF
GBP
shtimpo
на 25.06.2026 в 11:48:25 #1“стратегическия форсайт”
Моме, форсайтЪ ви е “днес да мине - утре да дойде”.
Едно изказване пред микрофон и вече “модернизираш” българския език заменяйки дума, която имаме, с такава, която не всеки ще разбере, за да се изкараш компетентна
Следвайки същата логика от ваш’то министерство друга стратегия освен “дай да махнем това, което знаем, че работи и да го заменим с такова, което се надяваме, че ще свърши работа” не очакваме!
Всички сте пълна скръб! 