От IBM обявиха, че са създали биоразградими наночастици, които имат способността да откриват и унищожават устойчиви на лекарства бактерии, съобщи pcceni.bg. Резултатите от изследванията на компанията разкриват, че новите наночастици се привличат от клетки на стафилококовите бактерии, резистентни към антибиотика метицилин и не засягат здравите клетки.
Това откритие може значително да подобри ефективността при лечение и е един от примерите за способността на IBM да използва технологии за развитие и подобрение на медицината.
"Новите начини за лечение на заболявания, както и достъпността на здравните услуги в цял свят са от решаващо значение за здравето на населението", смята д-р Даниел Грул, член на изследователския отдел в IBM. Компанията инвестира 6 милиарда долара годишно за проучване и разработване като голяма част от тази сума се влага в сферата на здравеопазването.
От pcceni.bg посочват, че IBM има дългогодишна история в създаването и свързването на системи за обмен на информация за пациента. За да отпразнува стогодишния си юбилей компанията създава "икона на прогреса", която представя приноса на IBM към борбата със заразни болести и приноса към световното здраве.
От първия апарат за разделяне на кръвта на съставките, който доведе до лечение на левкимия, първият сърдечно-белодробен апарат, който поддържа пациента в будно състояние по време на операция, до ексимер лазер, използван в очна хирургия LASIK, IBM прави сериозен принос в сферата на здравеопазването и естествените науки.
Един на всеки осем жители, живеещи на Земята днес, ще бъде на възраст над 65 години през 2030 г., над един милиард хора са с наднормено тегло и 388 милиона души ще умрат от хронично заболяване през следващите 10 години.
Затова в днешни дни IBM се фокусира върху подобряване на здравеопазването, помагайки на цели държави, като разработи нови модели за предоставяне на здравни услуги, обединяващи здравна информация и детайлен анализ на медицински данни.
Матю
на 13.04.2011 в 01:08:06 #4Justice for ALL, не подценявай бактериите. Много преди нас са се появили на Земята, надживяли са динозаврите, ще надживеят и бозайниците...
Justice for ALL
на 13.04.2011 в 00:20:54 #3Матю, Ти правиш ли разлика между жива и нежива природа? Освен това, тези наночастици могат да се препрограмират в зависимост от това какви клетки исаш да унищожиш. Още не са толкова напред с материала, но Геномиката е другата страна на медала и вече е толкова лесно да се анализира, който и е да е геном, а за бактериите е далеч по-лесно. Разбира се не е трудно да светнеш, че като можеш да програмираш наночастици, можеш да ги обърнеш и срещу нормалните клетки. Тогава става оръжие, а не лекарство. В Пентагона знаят това много добре. За това и продължават да изсипват пари в нанотехнологиите.![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_wink.gif?_=1446728989)
Матю
на 12.04.2011 в 20:59:36 #2За има няма век бактериите ще се научат да се справят ефективно с наночастиците. Умни копилета са. Дано само не ги обърнат срещу нас, че ще ни се стори тесен света...
Минувач
на 12.04.2011 в 19:19:48 #1Този пример е чудесна база за разширяване на изследванията. Ако БАН подхване работата...![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_wink.gif?_=1446728989)