Екип от български астрономи удиви научната общност, като откри звезда, бълваща огнени топки в околното космическо пространство.
Невероятното зрелище е наблюдавано за пръв път от учените Георги Латев, Светлана Боева, Светла Цветкова, Кирил Стоянов, Борислав Спасов и Радослав Заманов.
Откритието на учените от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към БАН беше публикувано съвсем скоро в престижното международно научно списание за астрономия и астрофизика „Astronomische Nachrichten - Astronomical Notes" (2012, vol. 333, issue 8, pages 736 - 743) и в astro-ph arXiv:1208.2834.
В проучването участваха всички телескопи на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория - Рожен (60 см телескопи на Рожен и Белоградчик и 50/70 Шмид телескоп към НАО-Рожен), водени от флагмана на българската астрономия - 2м RCC телескоп на Националната астрономическа обсерватория - Рожен.
Наблюденията са проведени по начин, който позволява събитията и явленията около звездата да се разгледат в пълен детайл и яснота, тъй като едновременно се регистрира променливостта в ултравиолетовата, оптичната и близката инфрачервена област.
АЕ Aquarii е слаба звезда от съзвездието Водолей, която може да се види само с достатъчно мощен телескоп. Светлината от тази звезда достига Земята за около 330 години, т.е. тя се намира на разстояние 330 светлинни години. Тя е представител на широк клас променливи звезди, обединени с общото название „катаклизмични променливи" - звездата става ту по-ярка, ту по-слаба.
Но АЕ Aquarii всъщност е и двойна звезда. Компонентите на двойката при АЕ Аquarii са бяло и червено джудже.
Белите джуджета са сравнително малки по размери обекти (сравними по размер със Земята), чието вещество е силно уплътнено - дотолкова, че една чаена лъжичка от веществото на такава звезда тежи от порядъка на тон и половина. Червените джуджета от своя страна са сравними по размери със Слънцето, но са значително по-леки и „по-хладни" от него.
Геометрията на двойната система при AE Aquarii е такава, че е възможно от червеното джудже да изтича вещество (главно водород) към повърхността на магнитното бяло джудже. Процесът се нарича акреция, а червеното и бялото джудже се наричат съответно донор и акретор.
Когато веществото от червеното джудже взаимодейства с магнитното поле на бялото джудже, то бива фрагментирано в отделни горещи кондензати от материя, които се наричат „блобове", или „огнени топки". Именно техните параметри наскоро бяха определени от българските астрономи, анализирали поведението на двойната система.
Наблюденията са проведени през август 2010 и 2011 година и представляват сумарно 18,7-часов 5-цветен мониторинг на фотометричното поведение на променливата. Регистрирани са общо 14 повишавания на блясъка на системата, които са интерпретирани като изхвърляне на блобове (огнени топки) със средно време на живот около 300 секунди. Анализите сочат, че температурата на изхвърлените блобове варира в интервала 10 000 - 25 000 градуса.
Масата на съдържащата се в тях материя (главно водород) е огромна - средно 500 трилиона тона, а обемът им в момента на максимален блясък е около 500 пъти обема на Земята. След взаимодействие с магнитното поле „блобовете" се разширяват, без да променят температурата си и след достигане на максимален размер се разрушават, разпръсквайки се в пространството около двойната система.
normalen chovek
на 07.12.2012 в 22:02:55 #19Така се и оказа. Посетих сайта на обсерваторията. Там можете да намерите оригиналния текст и там не се говори за велико откритие, удивило света. Явно, заглавието е дело на журналистката http://www.nao-rozhen.org/news/fr.htm
normalen chovek
на 07.12.2012 в 16:52:04 #18Този текст и заглавие дали не са преработвани от журналистите? Те често правят такива неща в търсене на повече сензация. Иначе, такива явления се срещат в посочения клас обекти, които са контактно-двойни звезди с много интересно поведение. Вероятно става въпрос, че при тази звезда са наблюдавани за пръв път?
t-rex
на 07.12.2012 в 13:55:14 #17А не- не твърдя че са имагинерни или слаби учени- водещият автор Заманов като гледам според Скопус е с доста над 300 цитата, а според Гугъл сколар над 1000 (до иси от няколко дни по някаква причина нямам достъп и не мога да проверя там) и най-цитираната му статия е със 125 цитата- т.е. няма причини за съмнение, че е добър учен (най-малкото с статии и далеч повече цитати от моите статии и цитати)- с тия показатели предполагам е професор доктор на науките и бие по показатели много от академиците. Говоря само за конкретното вдигане на шум- очевидно е имал много по-добри поводи да се похвали
t-rex
на 07.12.2012 в 03:18:13 #16Jane | 06.12.2012 16:45 t-rex, коменарът ти е класически пример за българска злоба. За 4 месеца от един препринт колко цитата очакваш - милиони? Не във всяка област цитатите валят като в нанотехнологиите например. Пък да не говорим ако става въпрос за сериозна статия, за която е нужно поне година хората да я осъзнаят. Още повече, че не всички цитират статии, които не са публикувани в списания. Така че от 4 месечна история, не можеш да си вадиш изводи за стойността на откритието. ---------------------------------------------------------------------------------------- Коментарът ми си е пример за реализъм. Ако един препринт не получи ни един цитат в друг препринт, то най-вероятно няма и да получи, понеже няма и защо да получава. Тогава просто можеха да не пишат "голямо" и "откритие" защото съм виждал добре как големите неща, даже в доста по-специфични области, получават по няколко цитата в препринти още в първата седмица. Не знам защо не са си публикували статията например в APJ, но може и да е защото там искат пари на страница, пари които в Рожен никой няма да им даде. -------------------------------------------------------------------------------------------------- Айде сега не пасем трева- в астрофизиката също има достатъчно списания с високи импакт фактори, където с гаранция никакви пари не искат. Нищо против нямам, че са публикували нещо, ама просто съм категорично против манипулативно да си представят нещата като кой знае какво и да не им минава през главата, че някои директно проверяваме за какво става въпрос. Освен това е крайно некоректно да се вдига шум какво си направил, като на практика никой не е оценил това, което си направил- айде нека се получат поне няколко реакции и тогава вдигайте шум, иначе от институтите наоколо край астрономическия трябва да пълнят ежедневно нюза с новини за открития. Всички знаем много добре как стоят нещата и за какво беше критикуван института по астрономия в одита- за ниска значимост на публикациите- на много ниско ниво в сравнение примерно с ИЯИЯЕ, ИФТТ и ИЕ- с реклама по сайтове няма да промените към по-добро нивото на астрономията у нас, което хич не е високо.
x-man
на 07.12.2012 в 01:41:31 #15Голямо откритие... от преди 4 месеца и никой не знае за него... Американците откриха живот на Марс и се правят на стреляни... но това нещо тука в нюза изобщо не го споменаха... данеби случайно да раздвижат мозъчните клетки на някой бантускот.
rodoliubetz
на 06.12.2012 в 23:57:29 #14Биг Пупа /или папа или мамка/ все тая признай, поощри и популяризирай българските успехи!!!! Ако си българин можеш само да се гордееш с макар и незначителни на пръв поглед успехи!!!! Поне така процедира другата част на света!
rodoliubetz
на 06.12.2012 в 23:53:32 #13БРАВО! дали не е време и ние /освен света/ да разберем, че има наука и в БГ???????
Gregory
на 06.12.2012 в 20:20:38 #12Браво! Какво по- голямо доказателсво за значението на Рожен и знанията на нашите астрономи!
ptitsa
на 06.12.2012 в 18:04:46 #11Браво, дано интерпретацията да е вярна,нужни са повторения. Всъщност част от тези неща са теоретически пресказуеми и изчислими, а за експерименти трябват пари, но защо не? така и така ако ние не ги направим друг ще ги направи въз основа на публикувани теоретични работи?
dia123
на 06.12.2012 в 16:07:04 #10Гойненофф, огнени кафеви наденици може ти да си ги ядеш на обяд. Не се пъхай в космоса, там е студено и няма как да усетиш пред носа си нежния леко лютив и закачливо смъдящ полъх на човешка отпадъчна кафева маса.
t-rex
на 06.12.2012 в 15:06:18 #9А и за сведение неотдавна преди има няма две седмици нашенец наистина направи откритие и го публикува в Нейчър http://www.nature.com/nphoton/journal/vaop/ncurrent/full/nphoton.2012.286.html ама гледам не е ударил тъпаните, нищо че откритието е голямо, примерно защото е скромен или е решил поне малко народ да обърне внимание на публикацията
t-rex
на 06.12.2012 в 14:55:28 #8Хмммм да не се окаже, че не са компютри ами компоти ... След като прочетох че било голямо откритие, реших да проверя: публикували са в arXiv препринт на 14 август, т.е. преди около 4 месеца това http://arxiv.org/abs/1208.2834 според INSPIRE http://inspirehep.net/search?p=find+eprint+1208.2834 до момента няма нито един цитат на публикацията за 4 месеца Първият автор Заманов очевидно има публикувани доста добро количество публикации с прилично цитиране (виждам една над 100 пъти) Статията е приета в рецензирано списание с импакт фактор ама с нисък Impact Factor: 1.012 http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1002/%28ISSN%291521-3994 Ако наистина беше голямо откритие едва ли щяха да пропуснат да я пратят в списание с доста по-височък без да настояваме все пак за Нейчър или Сайънс И какво излиза- публикуван препринт никой не го цитира и приет за печат ама не баш във водещо списание Самият факт че вниманието към статията за 4 месеца е нулево говори по-скоро не за голямо откритие ами за липса на каквото и да било откритие Колеги- ние не пасем трева- поздравления че са ви приели статия ама няма нужда при всяка такава да биете тъпана и чак да пишете в нюза Та май били компоти .....
ъ-ъ
на 06.12.2012 в 14:18:43 #7сега остава да я кръстят на Боко и сеира ще е пълен.
Чоко
на 06.12.2012 в 14:18:10 #6Всичко се връзва! Една то тях е засената от един българин и е кръстена "Шайни".
pusi
на 06.12.2012 в 14:15:25 #5Невероятно откритие,голяма сензация
Чорлав
на 06.12.2012 в 13:58:13 #4http://www.youtube.com/watch?v=7IovaNOJJAc
BODETS
на 06.12.2012 в 13:49:47 #3Наши астрономи с голямо откритие. Много важно, НАПИПАЛИ ТОПКИТЕ НА БОЙКО БОРИСОВ.
kokoboi
на 06.12.2012 в 13:30:23 #2Добре, че не бълват огнени х*йове, че тогава страшно
сеирджия
на 06.12.2012 в 13:23:38 #1Звезда с топки - добре звучи ! Дали нашите астрономи са напипали и топките на финансирането, което ще спаси обсерваторията в Рожен ?... Ако чакат на наше такова, едва ли ... А да видим ... .