Глинен чиреп с надписи, с размери 15х15 сантиметра, съдържащ 5 реда текст, бе намерен по време на разкопки в крепостта Ела, съобщи HiComm.bg.

Възрастта на находката е около 3000 години и според учените е най-важното археологическо откритие на територията на Израел от откриването на свитъците от Мъртво море.

Радиовъглеродният анализ на извлечените от чирепа органични вещества, извършен в Оксфорд, позволява находката да бъде отнесена към периода на царуването на пророка Давид.

Текстът тепърва предстои да бъде разчетен, но учените коментират, че са открили само малка част от писмото: в думите, написани на глинената плочка се срещат корените на съществителните "съдия", "роб" и "цар".

Археолозите твърдят, че надписът е направен от човек, опитен в писането, със съвсем определена цел.
Възможно е той да разяснява някои аспекти от тогавашната правна система и може да даде ценна информация за законите, вярванията и обществения строй на юдеите.

Освен това текстът, написан със символи от протоханаанската азбука, дава тласък в изучаването на развитието на писмеността като цяло.

Електронното издание "Сайънс дейли" отбелязва, че разкопките в крепостта Ела започнаха съвсем наскоро - през юни.
Досега са изследвани само 4% от общата площ на укрепения град, което дава надежда за още много подобни открития.

Проф. Йозеф Гарфинкъл, който ръководи разкопките, подчертава, че крепостта Ела е уникално съчетание на митология, история, историография и археология от периода на царуването на Давид.