Броят на жертвите от земетресението с магнитуд 7,7 в Мианмар се очаква да надхвърли 3000 души, 4520 ранени и 440 изчезнали. Това е заявил военният управител на Мианмар Мин Аун Хлаин, цитиран от "Ройтерс".
"Повечето от изчезналите се смятат за мъртви. Има малък шанс те да са все още живи", каза той в реч.
Хуманитарните групи в Мианмар подчертаха спешната нужда от храна, вода и подслон и предупредиха, че времето за откриване на оцелели изтича бързо.
Агенциите на ООН съобщиха, че болниците са претоварени и спасителните усилия са затруднени от щетите по инфраструктурата и гражданската война.
В същото време продължават и сраженията между хунтата и бунтовниците.
По-рано вече обвиниха военните, че нанасят въздушни удари дори след земетресението. Голям бунтовнически съюз обяви едностранно прекратяване на огъня, за да подпомогне хуманитарните усилия.
Чуждестранни спасителни екипи пристигнаха в Мианмар, за да помогнат на страната да се справи с бедствието. Доброволци от Червеният кръст на Мианмар оказват първа помощ и раздават одеяла, брезенти и хигиенни комплекти.
Международната федерация на Червения кръст отправи спешен призив за 100 милиона швейцарски франка (113,60 милиона долара) за подпомагане на 100 000 души.
Няма информация за пострадали български граждани при разрушителното земетресение в Мианмар, което доведе до срутването на небостъргач в Банкок, съобщиха по-рано от Министерството на външните работи на България (МВнР). Посолството на страната в Ханой следи ситуацията отблизо.
Броят на жертвите от земетресението в съседен Тайланд нарасна до 21 към 1 април, където бяхая причинени и щети на стотици сгради. Спасителите продължиха да търсят оцелели сред развалините на рухнал небостъргач в строеж в столицата Банкок, но признаха, че времето е против тях.