Русия настоява Западът да предостави резултатите от тестовете за предполагаемото отравяне на Алексей Навални, както и за отравянето на бившия полковник от ГРУ Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия.
Това заяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от ТАСС.
"Когато Навални беше доведен в Берлин през 2020 г. с предполагаемото отравяне с Новичок, никой от обкръжението му не поиска резултати от тестовете от германската клиника "Шарите". Те повярваха на германските лаборанти на думата им, така да се каже", написа дипломатът в своя Telegram канал.
Както Захарова си спомня, "никой от тях не подкрепи призивите на руските служители да предоставят резултатите от тестовете, за да може разследванията да се основават на факти, а не на измислени лозунги".
"Не се притесниха от факта, че канцлерът на Германия Ангела Меркел посети болничната стая на евентуален носител на "бойно химическо вещество". И това след като, според представители на НАТО, патици в езеро на десетки метри от "инцидента" са умрели от подобно вещество, използвано срещу Скрипал.", каза още тя.
"Минаха пет години. Оказва се, че Навални отново е бил отровен, според неговата секта. Само че този път цялата тази банда от чуждестранни агенти единодушно поиска резултати от тестове от западните клиники за 2024 г., за да "могат по-лесно да се борят с режима", заяви официалният говорител на руското външно министерство.
"Присъединяваме се към бащите и майките на "руската демокрация" и отново изискваме западните лаборатории да представят резултатите от своите тестове и поне някои "резултати от тестове" от терористичните атаки срещу "Северен поток 1" и "Северен поток 2" най-накрая", подчерта Захарова.
Припомняме, че Юлия Навалная - съпругата на покойния руски опозиционен лидер Алексей Навални, заяви по-рано тази седмица, че чуждестранни лабораторни тестове на биологични проби, получени от съпруга ѝ, показват, че той е бил отровен.
47-годишният Навални почина внезапно на 16 февруари 2024 г. в руски затвор в Северния полярен кръг. Смъртта му лиши опозицията от най-популярния ѝ лидер.
Юлия Навалная многократно е обвинявала Русия в убийството му - твърдение, което Кремъл отхвърля като безумно.
Италиански съд разпореди екстрадицията в Германия на украинец, заподозрян в координиране на атаките срещу газопроводите "Северен поток" в Балтийско море през 2022 г.
Той обаче обжалва решението.
Мъжът, идентифициран само като Серхий К. съгласно германските закони за поверителност, беше задържан миналия месец близо до италианския крайбрежен град Римини в изпълнение на европейска заповед за арест.
Описани както от Москва, така и от Запада като акт на саботаж, експлозиите до голяма степен прекъснаха доставките на руски газ за Европа, доведоха до голяма ескалация в конфликта в Украйна и ограничиха енергийните доставки на континента. Никой не е поел отговорност за взривовете, а Украйна отрича да има каквато и да е роля.
projekt
на 21.09.2025 в 21:18:55 #2Не може. Доказателства са прибрани на сигурно място. На един рафт са с доказателствата за Ирак, за Афганистан, за Либия.....там са и доказателства за ГПС на Урсула... Все сигурни доказателства...
Ачката
на 21.09.2025 в 20:42:32 #1Русия настоява Западът да предостави резултатите от тестовете за предполагаемото отравяне на Алексей Навални, както и за отравянето на бившия полковник от ГРУ Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. "Когато Навални беше доведен в Берлин през 2020 г. с предполагаемото отравяне с Новичок, никой от обкръжението му не поиска резултати от тестовете от германската клиника "Шарите". Те повярваха на германските лаборанти на думата им, така да се каже", написа дипломатът в своя Telegram канал. ------------------------------------------------------------ Официално заключение няма и не е представено на Русия, въпреки многократните запитвания от Ген. Прокуратурата. Те не биват допускани до разследване, каквото въобще не съществува. Русия бива обвинявана, но.....няма документи, няма заключение. Само бла-бла-бла.
Така, както действа Запада и аз мога. Например, да обвиня съседа си даже в Холокоста. И като го повторят 1255353262 медии, доста бройлерчета ще повярват.
https://www.youtube.com/watch?v=e6y8AXBF6BU