Проблем с енергийното захранване на кораба отложи старта на „Атлантис", който бе заплануван за днес по обед от космическия център Кенеди, Флорида, съобщиха от NASA.
От космическата агенция уточняват, че ще се опитат да стартират утре.
Припомняме, преди време още 2 старта на совалката бяха отменени, заради гръмотевична буря и тропическия ураган „Ернесто".
Мисията на „Атлантис" е да продължи с конструирането на Международната космическа станция, което бе спряно заради нещастието, сполетяло „Колумбия" през 2003 година.
Екипажът на совалката ще достави и монтира P3/P4 конструкция, 17-тонен сегмент от „гръбнака" на космическата станция, който включва голямо количество соларни модули и гигантска въртяща се "точка", която ще им позволи да бъдат насочени към Слънцето.
Соларният модул ще е вторият от четирите, чиято обща дължина ще достигне 73 метра и ще произвеждат мощност за захранване на три научни лаборатории и две стаи, в които ще се живее.
Това ще увеличи двойно способността за генериране на енергия от Слънцето.
Половината от строежа на космическата станция трябва да бъде завършен през 2010 година.
Шуменец
на 06.09.2006 в 19:11:21 #1Дано утре вече да излетят най-сетне. Най-малкият проблем в момента е, че забавянето му бави старта на руснаците в края на месеца. Заради катастрофата с Колумбия през 2003, на земята стоят и чакат да бъдат изпратени към международната станцията 15 готови елемента. Освен въпросните огромни слънчеви панели, през следващите няколко старта ще се изведат в орбита и скачат със станцията Японска и Европейска лаборатория и голям двурък канадски робот, чиято вагонетка ще се движи по споменатите опорни сегменти Р3/Р4. Ако следващите няколко старта са успешни, станцията ще стане голяма колкото 5 стаен апартамент. От 2009 на нея постоянно ще живеят 6 човека, които ще имат на разположение допълнителна баня и кухня. От успешното провеждане на всички планирани опити и експерименти на станцията полза ще имаме всички ние. Планирани са от 15 до 17 полета на совалките (+1 за обслужване на телескопа Хъбъл) преди да бъдат бракувани през 2010. Дано да няма проблеми, защото няма в момента друг космически апарат с който да се изведат толкова обемни и тежки елементи. След няколко месеца станцията ще е толкова голяма, че ще може да се види и с просто око...