Китай изстреля трима астронавти в космоса, за да заменят екипажа на китайската космическа станция Tiangong, отбелязвайки по-нататъшна стъпка в амбициите на страната за мисия с екипаж до Луната и изследване на Марс.

Космическият кораб Shenzhou 20 излетя, както беше планирано, върху китайската ракета Long March 2F в 17:17 ч. местно време. Той ще достигне Tiangong около 6,5 часа по-късно.

Ракетата излетя от центъра за изстрелване в Джиукуан, на ръба на пустинята Гоби в северозападен Китай. Космическият кораб ще остане в космоса, преди да върне настоящия екипаж.

Космическата станция Tiangong, или "Небесният дворец", превърна Китай в основен претендент в космоса, особено след като беше изцяло построена от Китай, след като страната беше изключена от Международната космическа станция поради опасения за националната сигурност на САЩ. Космическата програма на Китай се контролира от Народната освободителна армия, военният клон на управляващата Комунистическа партия.

Добавянето на механични ръце към тримодулната станция също породи опасения от някои, че Китай може да ги използва, за да деактивира сателити или други космически съоръжения по време на криза.

Откакто за първи път изстреля човек в космоса през 2003 г. - ставайки едва третата страна, направила това - космическата програма на Китай напредва със стабилни темпове. Космическата агенция също така е спуснала сонда на Марс и лунооход на по-малко проучената далечна страна на Луната и цели да изпрати човек на Луната преди 2030 г.

Мисията Shenzhou, или "Небесен кораб", ще бъде командвана от Чен Донг, който прави своя трети полет. Той ще бъде придружаван от пилота на изтребителя Чън Жонгруи и инженера Уанг Джие, като и двамата правят първите си пътувания, според Китайската пилотирана космическа агенция. За разлика от предишните екипажи, Shenzhou 20 е изцяло мъжки.

Те ще заменят трима астронавти, които в момента са на китайската космическа станция. Подобно на тези преди тях, те ще останат на борда около шест месеца.

Тричленният екипаж беше изпратен през октомври миналата година и прекара в космоса 175 дни. Те трябва да се върнат на 29 април след кратко припокриване с техните заместници. Tiangong, напълно сглобен през октомври 2022 г., може да побере до шест души наведнъж.

Докато са в космоса, астронавтите ще провеждат експерименти в областта на медицината и новите технологии и ще извършват космически разходки, за да извършат поддръжка и да инсталират ново оборудване, съобщиха от космическата агенция.

Китай обвини САЩ в намеса в съвместни космически програми с други нации

Китай обвини САЩ в намеса в съвместни космически програми с други нации

Това заяви главният конструктор на китайската лунна програма Ву Вейжън