Повечето българи посрещат с тревога разпространението на изкуствения интелект. Това сочат данните от независим телефонен сондаж на социологическа агенция "Мяра", проведен между 14 и 18 март 2025 г. сред 801 пълнолетни български граждани, на фона на зачестилата употреба на изкуствен интелект в социалните медии.

Икономически активните възрасти и донякъде по-младите хора, които реално ползват услуги с изкуствен интелект, са осезаемо по-позитивно настроени.

31,4% от пълнолетните българи посочват, че вече са ползвали под някаква форма изкуствен интелект, а 68,3% твърдят, че не са. "Данните вероятно съдържат и известен дял неискрени отговори, но дават сравнително добър ориентир, доколкото приложения с изкуствен интелект вече са популярни и в телефони, автомобили и т.н.", коментират от "Мяра". От социолоическата агенция уточняват, че сред деклариралите, че са ползвали изкуствен интелект, преобладава младежите и хората в активна възраст, предимно ог столицата и другите по-големи градове.

Снимка 710818

Източник: "Мяра"

Изкуственият интелект се приема по-позитивно от 18,7% от обхванатите с сондажа, предимно от младите хора. 42,2% виждат повече поводи за притеснение, а 37% отбелязват, че не са достатъчно запознати с темата. "Данните не будят изненада на фона на възрастовата структура на обществото ни, която се отличава с все по-висока тежест на горните възрастови групи", обясняват от "Мяра".

Същевременно при 30-44-годишните делът на позитивните нагласи се покачва до близо една трета, а притеснението спада до близки до същото ниво стойности, макар то да остава малко по-високо. В такива възрастови групи са и най-представени твърдящите, че реално ползвалите изкуствен интелект.

Снимка 710817

Източник: "Мяра"

В сондажа е поставен и избор между три опции:

  • "Изкуственият интелект като цяло по-скоро може да донесе повече облекчение за хората в тяхната работа";
  • "Изкуственият интелект като цяло по-скоро може да донесе повече загуба на работни места";
  • "Не съм достатъчно запозната/запознат с този въпрос".

Отговорите не са задължително противоположни и изключващи се, но е потърсен един водещ вариант инстинкт. Отчита се, че опасенията преобладават значително. 21,1% от респондентите виждат по-скоро възможност за облекчение, но 54,2% очакват по-скоро загуба на работни места. 20,1% избират опцията "Не съм достатъчно запозната/запознат с този въпрос", а 4,6% не могат да определят позицията си. При 18-29 и 30-44-годишните делът на оптимистите е близо 30%, което отново показва разликата в нагласите по темата в зависимост от поколенията.

Наталия Киселова се загрижи, че роботите изместват хората

Наталия Киселова се загрижи, че роботите изместват хората

Тя увери, че НС ще работи за приемането на законодателство в европейските стандарти