Професор от Корнуолския университет и негов студент са модифицирали идеята за бързо изготвяне на прототипи, която от години се използва в CAD/CAM сектора, създавайки и домашен вариант на 3D принтер, съобщават от ComputerWorld.bg.

Принципът на работа обаче е на практика същият: в устройството се вкарва цифрова схема на модела, след което то изгражда нейно "твърдо копие" слой след слой посредством специален "бързосъхнещ" материал.

Новата машина може да използва няколко типа материали едновременно, което дава възможност за направата не просто на триизмерни модели - устройството на двамата учени например вече може да прави батерии.

Според професор Липсън, скоро всеки ще може да си купи такова устройство за "клониране" на предмети. Така, ако някой потребител си поръча от Интернет МР3 плейър например, вместо да му го носят вкъщи, ще му изпращат цифров модел, който той да си "отпечата" веднага в "домашната фабрика".

Учените обаче засега не конкретизират кога евентуално ще може да стане това, нито каква точно е цената на домашния им 3D принтер.