Руската орбитална станция, която се разработва в момента, ще даде възможност за създаване на нова схема за управление на спътника и ще помогне за разработването на технологии за полети в дълбокия космос. Това заяви Владимир Кожевников, заместник-генерален конструктор на РКЦ "Енергия", главен конструктор, съобщава "Интерфакс".
"Станцията предлага възможност за създаване на нова схема за сателитно управление. Станцията ще взаимодейства с тях в рамките на една интелигентна система. Освен това, колкото повече устройства са включени в тази верига, толкова по-добре. Тази схема предоставя на сателитите много повече възможности, ", каза Кожевников в интервю, публикувано в понеделник във вестник Известия.
Той изрази надежда, че "новият подход ще стане наистина пробив и ще позволи на местната астронавтика да премине на ново технологично ниво".
Главният дизайнер поясни, че по време на изследването на дълбокия космос "няма планове за използване на станцията като база за претоварване на полети", докато "станцията ще разработва технологии и оборудване за полети, например, до Луната или Марс".
"Изчисленията показват, че все още е по-евтино да се изпращат устройства директно. Станцията обаче може да действа като тестова площадка за тестване на оборудване и технологии за тестване на космически полети на дълги разстояния. Това се дължи на факта, че траекторията му на полет минава през радиационните пояси близо до Северния и Южния полюс на Земята. Ситуацията там наподобява условията на дълбокия космос", обясни Кожевников.
Той също така отбеляза, че предварителният проект на руската орбитална станция вече е разгледан от водещите научни организации на "Роскосмос" и е представен на държавната корпорация за одобрение.
"Очакваме да бъде приет в началото на февруари", обобщи главният конструктор на станцията.
Руската орбитална станция, която се създава в случай на спиране на работата на Международната космическа станция (МКС), ще се състои от 5 модула. Това разкри през 2018 г. руският главен конструктор на пилотирани космически системи и комплекси Евгений Микрин.
"В случай на решение за прекратяване на работата на МКС, може да бъде създадена руска станция. Предвижда се, че тя ще се състои от пет модула", коментира Микрин.
Станцията е проектирана за екипаж от трима души. Теглото на станцията трябва да бъде около 60 тона, т. е. почти 7 пъти по-малко от МКС.
Новият "товарен космически кораб" с увеличена товароподемност (в сравнение с използвания в момента товарен кораб "Прогрес"), който разработва "Енергия" също така е планирано да бъде използван за осигуряване на руската орбитална станция.
Същевременно той напомни, че през 2024 г. към МКС е планиран полет и скачване на новия пилотиран космически кораб "Федерация" с екипаж.
Прекратяването работата на МКС е планирано през 2024 г.