Чувствителните на светлина белтъци, извличани от бактериите, могат да станат основа на оптични дискове с огромен капацитет, съобщават от IDG.BG.
Според представители на Бостънския медицински университет, капацитетът на новите "бактериални" носители, които ще имат размерите на обикновен компакт - диск, ще достига 50 терабайта и повече. Това означава, че технологията ще бъде хиляди пъти по-мощна от стандартите Blu-Ray и HD-DVD, които предстои да се наложат на пазара.
Новата технология се базира на възможностите на пигмента, известен като бактериородопсин, който може във възбудено състояние да променя електрическия си заряд и да пренася информация.
Учените от бостънския екип вече са създали прототип на устройство, работещо по този начин. Според техни представители, общодостъпни образци, подобни на днешните USB - дискове могат да се появят след година, а оптически дискове с по-голям капацитет - след около две години.
dk
на 18.07.2006 в 23:35:05 #1Браво! Ето една хубава вест! Не смея да кажа за какво ни е толкова голям обем, за да не остана в положението на БГ с неговия достатъчен 1Мб. Както казваше някъде А. Азимов, памет винаги е нужна! Всички знания на човечеството ще се съберат в джоба ти.