В случай, че МДААР обяви окончателния победител в търга за електронното правителство, основавайки се на вече обявената оценка, Siemens Business Services ще потърси правата си по установения от Закона за обществени поръчки ред, съобщават от ComputerWorld.

В конкурса за „Интеграционна система а електронно правителство" фирмата предложи като стойност на цялостното изграждане на системата 3 986 060 лв., без ДДС. Това предложение е с 1 068 119 лв. по-нискo от офертата на Hewlett-Packard.

„Неприемлив и необясним е фактът, че при проект, финансиран директно от държавния бюджет, със средства на данъкоплатците, поставената оценка и разликата в цената не дават ясно да се разбере какво в повече и по-добро ще получат българските граждани," заявиха от компанията. SBS е категорично несъгласна и с оценката на техническото предложение, която беше осезаемо по-ниска от тази на съперника в търга.

„По отношение на техническото предложение, СБС получи оценка с 30% по-ниска от конкурентната оферта. Всъщност беше поставена необосновано ниска оценка за решение, базирано на световно доказани технологии на Fujitsu Siemens Computers и Microsoft".

От компанията посочиха още, че предложеното от нея концептуално решение е разработено от международен екпертен екип с опит в изграждане на успешни проекти за електронно правителство в страни като Австрия, Германия и Великобритания. Именно австрийското решение за портал на електронното правителство неведнъж е посочвано от МДААР като един от най-подходящите примерни модели за реализация на българския проект.