Японката Наоми Осака се класира за втори пореден финал на турнир от "Големия шлем" след успеха си над чехкинята Каролина Плишкова в Мелбърн с 2-6, 6-4, 6-4. Най-силната азиатска тенисистка при победа е събота срещу сънародничката на Плишкова, Петра Квитова ще оглави световната ранглиста. През септември Осака спечели US Open.

Министерството на младежта и спорта отпусна средства за подготовка за квалификационен олимпийски цикъл на Зоя Чавдарова

Финансиране беше одобрено и за хора в неравностойно положение, които тренират в свободното си време

Мачът беше оспорван и държадо края в напрежение зрителите на "Род Лейвъв Арена". Атакуващият стил и на двете доведе до агресивен и зрелищен тенис. Все пак по-голямата мощ на Осака, наричана от мнозина новата Серина Уилямс, се оказа решаваща.

Първият сет премина при доминация на японката, която го взе за 33 минути. Плишкова изравни играта в средата на втората част. Дотогава основната ѝ битка беше да се задържи в мача.

Чехкинята проби в последния гейм за 6-4. Тя беше малко по-добра в началото на третия сет, но изпусна три възможности за брейк във втория гейм.

Осака се спаси и удари с пробив на нула, решил мача. Плишкова имаше шансове в осмия гейм, но сервисът на японката я извади от трудната ситуация.

Мачът продължи почти 2 часа. Осака направи 56 уинъра и 30 грешки, докато Плишкова остана с 20 уинър и направи 21 грешки. Асовете са 15 на 3 за японката.