Олигархичен модел на Банско вижда Асен Генов. Само десет дни на сезон имало задръствания на Банско. Пред Нова тв той сподели, че решението на МС за втория лифт бил в нарушение на няколко закона. Можело да се даде пътя на консеция и туристите да се извозват с електробуси. Апетитни хапки от България се разпределяли до удобни на властта олигарси, смята Асен Генов.

Явно гледаш Пирин от паветата, атакува икономистът Владимир Каролев. Този човек не е стъпвал в Банско, захапа Генов. Едно и също говориш 15 години, продължи икономистът. Той подчерта колко често има опашки за пистите. Няма значими нарушения на Пирин, според икономиста.

Протестът за защита на Пирин е политически, по мнението на Каролев. Част от протестиращите били кандидати за депутати. Имало опит да се спре развитието на зимния спорт у нас. Асен Генов атакува Каролев, че имал интереси в Банско, защото имал запориран хотел в курорта. Ти в час ли си, реагира Владимир Каролев. Ти си паркетен еколог, продължи икономистът. Ти не ходиш на избори, а си се пришил там, захапа той Генов.

Протест в 10 града срещу строителството в Национален парк Пирин

Протест в 10 града срещу строителството в Национален парк Пирин

Горите са Ноев ковчег на биологичните видове на Европа, те са се еволюирали хиляди години, без да бъдат увреждани от човешка дейност

"Влязохме в "Годината на лифта" - медиите озвучиха проблема с втория лифт, което за обикновения зрител му идва малко в повече. Проблемът е повод да се погледне доста по-широко към развитието на туристическата индустрия и по-специално планинския туризъм. Трябва да се отстранят всякакви политически оцветявания и проблемите да се вкарат в национална стратегия за развитието на туризма в България", коментира пред БНТ Иван Попйорданов.

По думите му в противен случай рискуваме да се случат проблемите по морето, презастрояване и една своеобразна "Китайска стена".

Според икономиста Красен Станчев, национална стратегия няма да реши проблемите в туризма. Предложението за нов лифт ще бъде подложено на оценка за въздействие. Нещата са малко по-добре, отколкото на Витоша. Там има нужда от осъвременяване на цялата инфраструктура.

В Пирин няма да се стигне до застрояване, каза Красен Станчев. Ако това се случи, банскалии ще излязат глупаци. Ако се увеличи легловата база, самите хора няма да искат да се увеличава легловата база. По-високото предлагане води до спад на цените. Хората искат да си запазят равнището на наемите, обясни Станчев.

Попйорданов изтъкна, че не можем да се сравняваме с Алпите, където надморската височина е над 4000 метра. В Австрия например има курорти, където целогодишно се карат ски. В България повече от 3 месеца и половина няма сезон. Трябва да има съобразяване с географските и климатични особености, призова Иван Попйорданов.

Пирин - без хотели, без ресторанти, само спортни съоръжения в 2.6% от планината

Пирин - без хотели, без ресторанти, само спортни съоръжения в 2.6% от планината

Това уверява министърът на околната среда и водите Нено Димов