Има огромна дупка в комуникацията. Браншът иска изтегляне на законопроекта за изграждане на перки в Черно море. Трябва да се седне на масата и да се проведе сериозен разговор със заинтересованите страни. Към момента чуваме само как всичко е прекрасно, а негативите се крият. Това заяви пред БиТиВи председателят на Българска асоциация на заведенията Ричард Алибегов.

Според него перките и туризма са несъвместими. По думите му Законът за енергията от възобновяеми източници в морските пространства е бил приет светкавично на първо четене и то на тъмно. Алибегов подчерта, че засегнатите бизнеси са били поканени на среща след това, на която обаче не е присъствал вносителя на законопроекта Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.

Ричард Алибегов посочи, че всички становища на бранша за законопроекта са отрицателни. Той допълни и че няма яснота на какво разстояние в морето биха се изградили въпросните перки и дали те ще се виждат от брега.

Обратната теза пък защити Мария Трифонова от Центъра за изследване на демокрацията. Тя уточни, че по темата за изграждане на ВЕИ в Черно море се работи от 4 години. По думите й България изостава в по отношение на производството на енергия от възобновяеми източници.

Според нея е преувеличено, че поставянето на перки ще съсипе туризма и риболова. Тя заяви, че перките биха се позиционирали в изключителна икономическата зона на около 22 км навътре в морето. Те няма да са по цялата ни черноморска акватория, поясни Трифонова.

И ресторантьорите скочиха срещу поставянето на перки в Черно море

И ресторантьорите скочиха срещу поставянето на перки в Черно море

Където има перките във водата няма живот, няма и туризъм