146 бежанци са били евакуирани в понеделник от Либия в Италия в съвместна операция между ВКБООН, Агенцията на ООН за бежанците и италианските и либийските власти.
Евакуацията е извършена в сътрудничество с либийското Министерство на вътрешните работи.
Италия е първата държава, която е приела евакуирани от Либия от последната вълна на насилие.
По-рано, новите италиански власти заявиха, че се въвеждат по-строги мерки срещу нелегалната миграция, тъй като страната не може да се справи с прииждащите всяка година по море стотици хиляди бежанци.
Групата, която включва и 46 деца, отделени от техните семейства, е кацнала днес в Рим с полет от Мисрата, Либия. Хората ще бъдат настанени в центрове за спешно настаняване.
Тази евакуация е жизнено важна за хората, изправени пред сериозни заплахи и опасности в Либия, каза Филипо Гранди, върховен комисар на ООН за бежанците.
Повече от 30 000 бежанци от Либия след офанзивата на Хафтар
Жертвите са 200 души, а хиляди са ранени
Ситуацията със сигурността в Триполи продължава да се влошава. През последните дни въздушните удари отнеха живота на още цивилни и нанесоха материални щети.
Призовава се международната общност да евакуира всички бежанци, които остават в центровете за задържане в Триполи, и да ги приведе в безопасност. С появата на сблъсъци, които ще продължат, времето е от съществено значение.
Повече от 3300 души са изложени на особен риск в центровете за задържане, близо до непосредствени или продължаващи сблъсъци.
Припомняме, че хиляди африкански мигранти, опитващи се да стигнат до Европа през Либия с примитивни лодки и кораби, бяха спасявани от удавяне и отвеждани в центрове в Триполи.
Либия се очерта като основна транзитна точка за Европа за онези жители на Африка, които търсят по-добър живот.
Това обаче се случва в хаоса на боевете между съперничещи въоръжени групировки в страната.
Армията на метежния генерал Халифа Хафтар атакува столицата Триполи. Той бе подкрепен както от Русия, така и от американския президент Доналд Тръмп, но не и от американските институции.