Повече от 18 милиона души сега вече имат достъп до медикаменти за лечение на СПИН - 1,2 милиона повече в сравнение с края на миналата година, съобщава ООН, цитирана от Ройтерс.

Заболяването е засегнало 78 милиона души и е взело живота на 35 милиона души от началото си през 80-те години на XX век.

В доклад се отбелязва, че постоянното подобряване и достъп до лечение са довели до спад на смъртните случаи, свързани със СПИН, с 45% - до 1,1 милиона починали през 2015 година в сравнение с пика около 2 милиона през 2005 година.

Въпреки че лекарствата позволяват удължаване на живота на заболелите, има риск от поява на дългосрочни странични ефекти от лечението, което може да доведе до развиване на лекарствена резистентност и съпътстващи заболявания като туберкулоза и Хепатит С.

Докладът разкрива още, позовавайки се на данни от ЮАР, че младите жени, които са заразени със СПИН, често хващат вируса от по-възрастни мъже. Пояснява се, че превенцията е важна за спиране на епидемията сред младите жени и цикълът от ХИВ инфекция трябва да бъде прекъснат.

През 2015 година има 5,8 милиона души на възраст над 50 години със СПИН.