Повече от шест милиона души може да умрат от ХИВ и СПИН през следващите четири години, ако администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп оттегли глобалното си финансиране за програми. За това предупреди агенцията на ООН за СПИН, съобщава "Ройтерс".

Въпреки че беше наложено освобождаване от програмите за ХИВ/СПИН при замразяването на финансирането на чуждестранна помощ от САЩ миналия месец, остават много опасения относно бъдещето на програмите за лечение, заяви заместник-изпълнителният директор на UNAIDS Кристин Стеглинг в Женева.

"Има голямо объркване, особено на ниво общност, как ще бъде приложено освобождаването. Виждаме много смущения в предоставянето на лечебни услуги", посочи тя.

Тръмп задържа дарения за чуждестранна помощ на стойност стотици милиони долари за 90 дни след встъпването си в длъжност на 20 януари. През следващите дни Държавният департамент на САЩ издаде освобождаване от Спешния план на президента за помощ при СПИН (PEPFAR) - водещата световна инициатива за ХИВ - за животоспасяваща хуманитарна помощ.

Ново лекарство срещу ХИВ може да достигне до най-бедните страни до края на 2025 г.

Ново лекарство срещу ХИВ може да достигне до най-бедните страни до края на 2025 г.

Медикаментът е превантивен

Въпреки че приветства освобождаването, Стеглинг подчерта, че ситуацията остава хаотична.

На фона на по-широкия спад на финансирането Стеглинг предупреди, че ще има 400% увеличение на смъртните случаи от СПИН, ако финансовата подкрепа за PEPFAR не бъде повторно разрешена между 2025 г. и 2029 г.

"Това са 6,3 милиона души, 6,3 милиона смъртни случая, свързани със СПИН, които ще се случат в бъдеще. Всяко пени, всяко намаление, всяка пауза ще има значение за всички нас", изтъкна тя и призова държавите членки на ООН да се намесят.

"В Етиопия имаме 5000 договора за обществени здравни работници, които се финансират с помощта на САЩ. И всички те са прекратени", отбеляза Стеглинг.

Тя подчерта, че обществените клиники са изправени пред най-голямото прекъсване, тъй като са "изцяло зависими" от финансирането от правителството на САЩ.

Тръмп обвини USAID в кражба на милиарди

Тръмп обвини USAID в кражба на милиарди

Той твърди, че голяма част от средствата са били използвани като "отплата" на медиите

Стеглинг изрази загриженост, че някои хора може да не се явят за лечение, което на свой ред може да увеличи новите ХИВ инфекции.

Даренията от САЩ съставляват по-голямата част от глобалното финансиране за програмата на ООН, която работи в 70 страни и е водеща в глобалните усилия за премахване на СПИН като заплаха за общественото здраве до 2030 г.

Администрацията на Тръмп твърди, че преразглежда всички програми за чуждестранна помощ, за да види дали са в съответствие с политиката ѝ за "Америка на първо място".