Птиците в Европа днес са с около 600 милиона по-малко, отколкото са били преди 40 години. Това показва ново проучване на гнездящите птици на Стария континент, съобщават от Българското дружество за защита на птиците.
Най-голям спад се наблюдава в популацията на домашното врабче (247 милиона индивида по-малко), следвано от жълтата стърчиопашка (97 милиона по-малко), скореца (75 милиона по-малко) и чучулигата (с 68 милиона птици по-малко).
Анализирани са данни за 378 от 445 вида птици, срещащи се в страните от ЕС
Между 1980 г. и 2017 г. авторите на проучването оценяват общ спад на популациите на тези видове между 17% и 19%, което се равнява на загуба между 560 и 620 милиона птици.
Анализът е изготвен с помощта на данни от Oбщоевропейската схема за наблюдение на птиците на Европейския съвет за преброяване на птиците и задължителното докладване от държавите членки на ЕС до Европейската комисия, съгласно Директивата за птиците.
Домашното врабче е загубило 50% от популацията си от 1980 г. насам, или общо 247 милиона птици. Полското врабче също е с 30 милиона по-малко от преди. И двата вида са засегнати от промените в селскостопанската политика, недостигa на храна и замърсяването на въздуха.
Значителна част от спада в популациите се наблюдава през 80-те и 90-те години на миналия век, като през последното десетилетие темпът се е забавил.
От БДЗП посочват, че Директивата за птиците и Директивата за местообитанията на Европейския съюз осигуряват правна защита на приоритетните видове и местообитания, което води до положителни резултати. Така например популациите на седем вида хищни птици са се увеличили през последните десетилетия след предприемане на конкретни мерки и реализирането на природозащитни проекти.
Независимо от това обаче спадът в популациите на широко разпространените видове птици е индикатор за нуждата от по-широкомащабна природозащитна работа, категорични са от БЗДП.
Според тях тази загуба е сигнал за увреждане на нашите екосистеми, на техните функции и предоставянето на екосистемни услуги, от които зависи човечеството.
В България резултатите от мониторинга на широкоразпространените видове птици показват 25% намаляване на птиците в земеделските земи за последните 17 години.
emilioner
на 17.11.2021 в 12:45:47 #1Къде са сега зелените изнудвачи? Няма да строите това, щото убива 30 птички годишно,няма да строите онова, щото няма място за гнезда,няма да режете 25 дървета в парка щото там живеят 3.2 мравки които са храна врабчето на нашия квартал. Абе жаби смотани! Тихомълком пестицидите иЗбиха популацията вие се чудите кои да изнудите за да не пречите да си постави вятърните перки например. КЪДЕ СТЕ БЕ ТЕРОРЯГИИИИ