Изключително ниска избирателна активност на историческия референдум за промяна на името на Македония. Въпреки че 91,48% ( 605 016 души) гласуваха на проведеното вчера национално допитване дали да бъде сменено името на страната на "Северна Македония", до момента едва 36,87% (661 393 гласа) от имащите право на глас македонци са гласували при 98,61% от преброените бюлетини.
Това показват резултатите на страницата на Държавната избирателна комисия на Македония.
Източник: ЕПА
5,64% (37 312 души) са гласували "против" на въпроса "Дали сте за членство в ЕС и НАТО с приемане на договора между Република Македония и Република Гърция".
Право на глас имаха 1 806 336 души.
903 169 гласа ( 50% + 1) са необходими за валиден референдум.
Източник: ЕПА
Въпреки това парламентът на страната има последната дума. Ще са необходими 2/3 подкрепа (80 гласа от 120), за да бъде ратифициран договорът с Гърция.
Невалидните бюлетини са 2,99%.
Премиерът Зоран Заев обяви, че страната отива към предсрочни избори, ако опозиционната партия ВМРО -ДПМНЕ не приеме и не подкрепи резултатите.
Източник: ЕПА
От ВМРО -ДПМНЕ и движението "Бойкотирам" обявиха победа на националното допитване, тъй като ниската избирателна активност не дава легитимност.
Движението "Бойкотирам" се събра пред парламента на страната в Скопие, за да отпразнува победата на консултативния референдум.
"Ясно е, че на този референдум целта не е постигната", обяви председателят на избирателната комисия Оливер Деркоски, цитиран от ДПА.
Според някои ниската избирателна активност е политически удар върху Заев, който много разчита на консултативния референдум.
През юни Заев и гръцкият премиер Алексис Ципрас постигнаха споразумение за преименуване на Бивша югославска република Македония на Северна Македония. В замяна Гърция обеща да позволи на страната да се присъедини към НАТО и ЕС.
В Атина военният министър Панос Каменос написа в "Туитър", че е радостен от резултата на референдума.
"Когато казах, че референдумът ще се провали, бях критикуван. Сега 68% от страната обяви споразумението за невалидно", коментира той.
Но Ципрас и външното министерство на Гърция бързо реагираха. Те обявиха, че застават зад споразумението и Заев.
ivan-machkarski
на 01.10.2018 в 16:07:04 #5Ало НЮЗа, дайте му името на тоз умник дето е сътворил заглавието по Петко Бочаровски тертип "да да ама не" как може 91% подкрепили и след това ниска активност!?
Кастело Белведере
на 01.10.2018 в 13:00:25 #4В случая право в десятката са думите на Хегел: "Народът е онова общо нещо, което не знае какво иска". Но и въпросът бе доста подвеждащ и нееднозначен. Ясно е, че мнозинството македонци искат европейски път на развитие (пред алтернативата "бедност и сръбско-евразийска военщина" кой не би го предпочел), но са объркани от смяната на името. Което както и да го погледнеш е все пак един етикет и е в пъти по-добре от настоящето БЮРМ. Интересно е какво мислят наште шкембелии патреотчета по въпроса. Замезват ли вече с македонски наденички и гърмят ли с кремъклийки от кеф или са с обесени червени носове? Или просто ще си затраят махмурлийски, за да не им изскочат мръсните кремълски гащи?
MOA
на 01.10.2018 в 12:26:36 #3към 500 000 са мъртшите души в избирателните списъци.....ако ги бяха извадили референдума щеше да събере е много над 50%.....
NaskoZashtoto
на 01.10.2018 в 11:23:15 #2Едното е пряка демокрация - референдум. Другото представителна - парламент. И едно, и другото има недостатъци. На мен ми харесва, че бойкота успя. Въпросът на референдума беше зададен нечестно. В последна сметка "за" са гласували тези, които нямат чувство за идентичност с държавата, на която са граждани. Другите, въпреки че са за присъединяване към НАТО и ЕС, не искат да се отказват от своята идентичност. Помислете си, как бихте постъпили вие, ако преди приемането на България в ЕС ни бяха поставили условие да сменим името на държавата?
posredstven
на 01.10.2018 в 10:30:47 #1"Въпреки това парламентът на страната има последната дума. Ще са необходими 2/3 подкрепа (80 гласа от 120), за да бъде ратифициран договорът с Гърция." И за къв чеп е този референдум тогава. Показваме демокрация когато няма такава