Румъния и България не са били подготвени за присъединяване към ЕС през 2007 година. Това става ясно от доклад на Европейската сметна палата, цитиран от EurActiv.

От него става ясно, че сметната палата първоначално се е противопоставяла на присъединяването на двете балкански държави към Общността.

България и Румъния се присъединяват към ЕС през януари 2007 година, въпреки мнението на европейския орган, че не са готови за тази стъпка.

Одиторите поясняват, че искат да избегнат подобни ситуации в бъдещето разширяване на ЕС.

Истван Фазакас е член на Европейската сметна палата и председател на Комисията за бюджетен контрол към Европейския парламент през 2006 година, когато България и Румъния са близо до присъединяване към съюза.

Според Фазакас докладът на палатата за двете държави от юли 2006 ясно разкрива, че тези страни се нуждаят от повече време, за да се подготвят за влизане в ЕС, така че европейските пари да могат да бъдат усвоени по правилният начин.

Тогава Фазакас е консултирал комисаря по разширяването Оли Рен, който му казал: „Съжалявам, твърде късно е, ръцете ми са вързани, страните членки взеха политическото решение за България и Румъния да се присъединят на 1 януари 2007 година по препоръка на Европейската комисия”.

„Благодаря ти, ти може би си прав”, изтъкнал Рен пред Фазакас, допълвайки, че единствената му задача е по план двете страни да се присъединят на 1 януари 2007 година.

По думите на представителя на Европейската сметна палата подобен случай е имало с Хърватия през 2013 година. Но сега няма такъв проблем с времевия натиск, тъй като председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер взе решение да спре разширяването на ЕС до 2020 година, добави той.

В бъдеще Европейската сметна палата ще подготвя докладите си две години преди Комисията да определи дата за присъединяването на държава, поясни Фазакас.