Властите в Китай агресивно спряха протести на защитници на околната среда, пише "Гардиън".
В продължение на няколко дни властите поддържат голямо полицейско присъствие, за да се предотвратят нови демонстрации, което е необичайно за комунистическата държава.
Heavy #Smog shrouded Chengdu, #China.
— Tom Hall ☘ (@TomHall) December 5, 2016
Shutting down Airports & Highways.
Video was taken at 2pm.#KillerSmogpic.twitter.com/twOeWZJzMj
Протестите започнаха, след като югозападният град Чънду беше покрит от смог. Някои жители на града дори си позволиха да сложат маски на статуи. Неизвестен брой хора са задържани от полицията. Сили за борба с безредиците блокираха центъра на града.
Токсични облаци от смог са често явление в китайските градове. Според изследвания замърсяването на въздуха е причина за преждевременна смърт на около 1 милион души на година. Лидерите на Китай обявиха "война на замърсяването", но много държавни компании в производството на стомана, въглища и енергия са водещи в замърсяването.
Властите от години се притесняват, че замърсяването може да предизвика протести. През 2015 година беше разпространен филм за замърсяването на въздуха в държавата и ефектите върху хората, но правителството бързо го цензурира, след като стотици милиони го гледаха онлайн.
Центърът Чънду все още е затворен. Полицията нареди на магазините да събират информация за всеки, който се оплаква от смога.
Полицията рядко позволява протести в Китай, обикновено малки демонстрации бързо са прекратявани.
Има информация, че хора, които носят маски, са спирани за разпит в същия квартал, където се проведе демонстрацията.