В навечерието на Възкресение Христово благодатният огън се спусна в църквата "Възкресение Христово" в Йерусалим, съобщават от БТА.

Благодатният огън е слязъл в Кувуклията - параклис в центъра на църквата "Възкресение Христово", който скрива пещерата на Божи гроб. Там се издига особено почитана от всички християни плоча - под нея е било погребението на Иисус Христос. През цялата история никой не е успял да разкрие тайната на слизането на Благодатния огън, въпреки многобройните опити. Благодатният огън символизира светлината на Възкресението Христово.

Преди слизането на огъня Йерусалимският патриарх Теофил III, заедно с представители на Братството на Божи гроб, монаси от Йерусалимската православна църква, са обиколили три пъти Кувуклията с великденски песнопения, след което заедно с представител на Арменската апостолическа църква, патриархът е влязъл вътре и започнал да се моли.

Храмът на Божи гроб е бил изпълнен с богомолци. Поради засилените мерки за сигурност са въведени и ограничения за влизане в църквата - вътре са били допуснати само притежатели на пропуски, раздадени от църковни организации. Стотици полицаи следят за реда по улиците на Йерусалим, а влизането в древната част на града е ограничено.

Благодатният огън от Йерусалим ще пристигне тази вечер в Русе от Румъния. Това съобщи за БТА Главиницкият епископ Макарий, викарий на Русенския митрополит Наум.

"Тъй като няма да има делегация на Българската православна църква в Йерусалим, ние ще използваме близостта си с Румънската църква", посочи Негово Преосвещенство.

Той обясни още, че Румънската църква предвижда да вземе Благодатния огън от Йерусалим. Така свещеници от Русенската митрополия ще пътуват до град Букурещ. Там те ще получат частица от Благодатния огън.

По традиция Русенската митрополия взима Благодатния огън от румънския град Гюргево, а причината за това е близостта на тези градове.

Припомняме, заради ситуацията в Израел Светият синод в България реши тази година да не се пътува до Израел и до светия град Йерусалим за пренасянето на Благодатния огън в България. Това обяви по миналата седмица Старозагорският митрополит Киприан, който е говорител на Светия синод на Българската православна църква - Българска патриaршия (БПЦ-БП).

Велика събота е

Велика събота е

Велика събота се нарича още душна, защото тогава се ходи на гробовете на починалите близки