Изборите вече са зад нас. Това е една затворена страница, след която съм повече от оптимист.
Това заявява за френския вестник „Le monde" Ирина Бокова на един, както отбелязва изданието, „перфектен френски с лек български акцент". С тези думи тя коментира множеството тълкувания на избора й за директор на организацията.
В обширно интервю за ежедневника първата избрана начело на ЮНЕСКО жена говори за предизвикателствата в работата й като председател на международната организация, за очакванията към нея и за амбициите, които си поставя.
Бокова ще участва в срещата в Копенхаген, поставяща си цел изработване на обща политика за борбата с климата и изготвяне на ново споразумение, което да замени изтичащия протокол от Киото.
Попитана какви са нейните очаквания към срещата, тя отговоря, че напълно подкрепя изказаната позиция на генералния секретар на ООН Бан Ки Мун, който призова присъстващите на конференцията по проблемите на климата да направят нужния компромис в името на общите цели.
По думите на Бокова е необходима глобална инициатива, в която да вземат участие всички страни, за да може борбата с климата да се увенчае с успех.
Тя каза, че още, че в момента ЮНЕСКО изготвя декларация за климатичните промени, в която ще залегнат етичните принципи в борбата с климата.
Директорът на ЮНЕСКО подчерта, че светът трябва да направи много повече, за да има ефект от общите усилия. Ние трябва не само да намалим вредните емисии, но и да променим цялостното си отношение, вижданията си към този проблем, изтъкна тя.
Запитана как вижда бъдещето на ЮНЕСКО и как ще отговори на някои обвинения, че организацията няма ясна визия, Бокова отговори, че много хора изпитват един вид носталгия към годините през 1960-1970.
В тези години беше по-лесно да правиш политически послания, светът не беше по-стабилен, но беше по-подреден. Светът обаче се променя, изтъкна тя.
Бокова добави, че концепцията за мира вече е различна. Днес по-важни са толерантността и уважението към другите.
Светът е станал многополюсен, по-демократичен, по-динамичен, добави тя. В такъв свят, мисля, че нашето време е дошло, добави тя. Със сигурност ЮНЕСКО има своето място в него, за даде точните отговори на тази глобализация, отбеляза Бокова, изтъквайки основните приоритети на организацията - образование, наука и култура.