Брюксел ще предложи да вземе под централен контрол молбите за получаване на убежище в ЕС като част от цялостно ревизиране на бежанската политика в отговор на най-голямата мигрантска криза в Европа от края на Втората световна война.

Това пише авторитетното издание „Файненшъл таймс”.

Разпространяваната информация може да увеличи риска от евроскептицизъм във Великобритания и други държави. Критиците разглеждат мярката като допълнително заграбване на власт от Брюксел.

Решението на Комисията ще бъде изложено преди срещата на върха на ЕС на 17 март.

Европейската комисия разглежда начини за промяна в правилата на съюза, свързани с молбите за убежище, след като системата се разпадна през 2015 година.

Според настоящата система, известна като Дъблинската регулация, бежанците трябва да подадат документи за убежище още в първата страна от ЕС, в която са влезли. Това води до значителен натиск върху държавите по външните граници на съюза като Гърция и Италия.

Регулацията беше допълнително пренебрегната, след като германският канцлер Ангела Меркел реши миналата есен да не я използва, довело до приток на мигранти към Германия.

Според проектореформата на ЕК отговорността за молбите на мигрантите ще бъде прехвърлена към Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (European Asylum Support Office).

С тези предложения ще се съветват националните правителства, но ще се превърне във федерална агенция, отговорна за разглеждането на молбите. Ако Брюксел приложи този вариант, това ще бележи ново прехвърляне на суверенитет на ЕС и в крайна сметка ще са нужни промени в договора.

Комисията ще предложи два варианта. Първият е фундаментална промяна в системата на ЕС. Като резултат всички, които търсят убежище, ще бъдат разселени в ЕС на квотен принцип без значение през коя европейска страна са влезли в съюза. Другият вариант е свързан със запазване на статуквото, но мигрантите ще бъдат разселвани на квотен принцип, ако страна членка е залята от много мигранти.