Споразумението за правителствената коалиция правилно посвети един от най-дългите си раздели на Русия. В допълнение към приятелските думи, които свидетелстват за дълбочината и разнообразието на германско-руските отношения, има ясна критика към агресивните действия на Русия спрямо нейните съседи, коментира пред Deutsche Welle експертът по сигурност Оливър Ролофс.
Има преки препратки към "опитите за дестабилизиране на Украйна, насилието в Източна Украйна и незаконното анексиране на Крим", както и "цялостното ограничаване на гражданските и демократичните свободи". Казано по-просто: Русия води психологическа, хибридна война, която не се ограничава само до Украйна и съседните страни - и представлява нарастваща заплаха за Запада.
Последните развития рисуват мрачна картина. Руски бомбардировачи с ядрени способности са прехванати от изтребители на НАТО над Северно море. Александър Лукашенко от Беларус използва бежанци, за да изнудва ЕС, с подкрепата на руския президент Владимир Путин. На руско-украинската граница Кремъл е събрал близо 100 000 войници и тежка артилерия. Кибератаките срещу Украйна и ЕС са ежедневие.
Не изоставяйте Украйна отново
Руска инвазия в Украйна, напомняща нахлуването през 2014 г., е реална възможност. Преди седем години Европа и САЩ оставиха Украйна. Но те могат и трябва да бъдат на страната на Киев сега. Успокояването на Кремъл би имало катастрофални последици - за цяла Европа, не само за Украйна.
За да защитят Украйна, Германия и други съюзници трябва да разберат, че руската агресия не се ограничава само до танкове и войски. Враждебните действия на Кремъл срещу Украйна са дълбоки и са част от по-широк модел на войнственост, който включва енергийно изнудване и икономическа война.
Русия използва газа като политическо оръжие в момент, когато Европа е засегната от осакатяваща енергийна криза. Това не е нова тактика и Украйна в никакъв случай не е единствената жертва: миналия месец Москва превърна в оръжие енергийната карта, за да обезкуражи новото проевропейско молдовско правителство от укрепване на връзките с блока.
Отвъд политиката на тръбопроводите, Русия заплашва териториалната цялост на Украйна чрез тайна икономическа война, целяща да принуди украинското правителство да влезе във финансова задънена улица. Тези тактики за натиск включват затягане на митническите процедури, водещи до дълги закъснения за износителите на границата, налагане на забрани за внос на украински продукти и стартиране на кампании за затваряне на фабрики в Източна Украйна.
Според оценки на Атлантическия съвет, анексирането на Крим от Русия и инвазията в Източна Украйна струват на Украйна най-малко 100 милиарда долара (88 милиарда евро). Това, разбира се, е само хладния икономически анализ. Човешкият брой е далеч по-голям, с 14 000 мъртви и се увеличават.
ЕС може ли и иска ли да действа?
ЕС разполага с инструментите и политическите мускули за да отблъсне, но може ли да действа достатъчно бързо и решително? ЕС трябва да изработи нова стратегическа рамка за работа с Русия. На първо място Брюксел трябва да разопакова своя регулаторен набор от инструменти и да продължи диверсификацията и разделянето на енергийните пазари.
Работейки в тандем с Франция, германското правителство трябва да отвори вратата за по-строго регулиране на газопровода "Северен поток 2" и "Газпром" за доставки на газ до руско-украинската граница. Неотдавнашният ход за спиране на операциите на "Северен поток 2" от германския енергиен регулатор изпраща мощно, макар и закъсняло послание към Кремъл, че тактиката му за тормоз вече няма да остава неконтролирана.
Зелената сделка на ЕС за постигане на амбициозните цели в областта на климата също може да се използва като точка на натиск. Изменението на климата създава нови геополитически реалности, които с течение на времето ще струват на Русия доходоносни източници на доходи и нейните основни средства за влияние.
Берлин и Париж също трябва да удвоят усилията си за възраждане на Нормандския формат, платформа за преговори, обединяваща лидерите на Украйна, Русия, Германия и Франция.
Изпращане на ясно послание към Русия
Докато отблъсква руската агресия, ЕС трябва също така да се увери, че украинското правителство има необходимата подкрепа, за да остане на курса.
Ако бъде оставена сама, съществува голям риск страната отново да стане жертва на политически активни олигарси като Виктор Медведчук и бившия президент Петро Порошенко, които отварят вратата за Русия в момент, когато единният фронт е от решаващо значение.
Германското правителство трябва да използва комуникационните си канали с Москва, за да начертае ясни червени линии, които да определят цената на руската агресия.
Европа е изправена пред дълга, студена зима, ако комбинираната дипломатическа и икономическа мощ на ЕС, САЩ и Обединеното кралство не успее да възпре Русия.
58eng
на 27.12.2021 в 00:31:39 #10Горги,ми кой ще ви бачка бе,мисир?
georgi-stefanov-sXhHrPyi
на 26.12.2021 в 23:12:27 #9до коментар 8 :А бе момче ти Българин ли си?Според тъпите ти разсъждения определено не си.България е русофилска страна На който не му харесва на самолета с еднопосочен билет.
georgi-stefanov-sXhHrPyi
на 26.12.2021 в 23:07:18 #8Ами тя един път се изправи срещу Русия и червеното знаме се вя от райхстага.дв да не иска повторение
abonat11
на 26.12.2021 в 23:00:33 #7Там такива не ги ровят . Драскат им клечката. Няма да има и спомен от него!
abonat11
на 26.12.2021 в 22:53:56 #6Не е сега моментът да се взима под внимание мнението и да се водим по акъла на бити и ебани , победени в 2 световни войни немски пишман разбирачи да ни дават акъл как да се отнасяме всички в Европа спрямо Русия видени от велик национален комплекс . Да натискат на6 дневна работна седмица че газта поскъпна. Поне да са им децата на топло. На тях и на 2 милиона сирийци.
58eng
на 26.12.2021 в 22:26:09 #57. Не съм счел за необходимо да отговарям на писачи,които няма да разберат.
Опако
на 26.12.2021 в 21:49:26 #4На всички българи ни е ясно, че Русия се управлява от психопати главорези, все пак, имаме си проблеми с тях вече над 1000 години. За нас е важно да проумеем ясно мястото си в конфронтацията ни с тях, защото ще продължи още дълго. И да предпазим децата си от отровната пропаганда на путинофилите у нас! Трябва да мислим също за редките моменти, когато в Русия може да се установи някаква крехка демокрация, трябва да си създадем добри връзки сред опозиционерите на Путин там.
chafeto
на 26.12.2021 в 21:39:39 #358eng Мустаци, нищо ново от теб. Нищо конкретно, никакъв аргумент, няма дори загатване за нещичко смислено. Просто си изказал недоволството си от останалите коментари, като и тук с нищо не си "подплатил" неодобрението си. И разбирасе, никаква връзка с настоящата реалност, явно си живееш в девтдесетте, като DW. Нищо ново, както вече казах. Само не знам как си пропуснал дежурната за теб червено-комунистическа връзка.
58eng
на 26.12.2021 в 19:13:52 #2Събрали се тъпи руски тролове да си правят чикии на душиците изстрадали
chafeto
на 26.12.2021 в 14:57:33 #1Егати изхабената и отдавна изпразнена от съдържание реторика. Тия от DW не си ли дават сметка, че нещата са много динамични и че ако продължават с тоя стил, все по-малко хора ще ги приемат насериозно? Нормално е, че все повече да се превръщат в обект на подигравки.