На днешния ден, преди 400 години, в безсмъртието се преселва Уилям Шекспир – неподражаемият творец на словото, една от най-големите загадки в света на изкуството.
Той е сочен като най-значимия автор в англоезичната литература, а според мнозина и в световната. И със сигурност е най-често поставяният автор в световната история на драматургията, а пиесите му са преведени на всички значими съвременни езици.
Дори неизкушените от литературата веднага биха свързали името на Шекспир с „Хамлет”, „Ромео и Жулиета” или „Укротяване на опърничавата”.
Той е наричан често „национален поет на Англия“ и „ейвънския бард“ – по името на родния му град – Стратфорд на Ейвън.
Творчеството му включва 38 пиеси, 154 сонета, 2 повествователни поеми и няколко други стихотворения.
Шекспир се ражда и израства в град Стратфорд на Ейвън. На 18 години се жени за Ан Хатауей, от която има три деца: Сюзана и близнаците Хамнет и Джудит. Между 1585 и 1592 г. започва успешна кариера в Лондон като актьор, писател и съсобственик на театрална трупа, наречена „Мъжете на Лорд шамбелана”, а по-късно – „Мъжете на краля”. Изглежда около 1613 г. той се оттегля в Стратфорд, където умира на 23 април 1616.
Не са запазени много източници за личния живот на Шекспир и до днес продължават споровете по въпроси като външния му вид, сексуалната му ориентация, религиозните му възгледи и авторството на произведенията, които му се приписват. (Уикипедия)
Но всички тези спорове изглеждат незначителни на фона на голямата дискусия дали Шекспир изобщо е съществувал. Тук не става дума за сензации от таблоидните издания, а за дългогодишни опити на литературоведите да стигнат до истината за неговата личност. Популярност придобиват тезите, че зад неговия творчески образ се крие колективен ум или известен аристократ, пожелал да бъде анонимен. Или че в действителност Шекспир е самата кралица Елизабет.
Повечето спорове са плод на удивлението пред неговото творчество – многообразието на жанрове и образи, невероятно богатият език и ненадминатото изящество при боравенето със словото. Изниква въпросът: възможно ли е всичко това да е дело да един единствен човек? Тук веднага идва контравъпросът: а не прозира ли зад всяка негова творба един и същи изящен ум?
Споровете около личността на Шекспир едва ли някога ще стихнат. Но безспорна остава насладата от досега с неговото творчество.
Сред най-известните му трагедии са „Ромео и Жулиета”, „Макбет”, „Крал Лир”, „Хамлет”, „Отело”. Сред най.обичаните негови комедии са „Сън в лятна нощ”, „Комедия от грешки”, „Както ви харесва”, „Много шум за нищо”, „Укротяване на опърничавата”, „Дванадесета нощ”, „Напразни усилия на любовта”.