Постигането на целта за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса все още е постижимо, но това ще изисква бързо намаляване на въглеродните емисии по целия свят. Заместник -председателят на Европейската комисия (ЕК) Франс Тимерманс написа това в "Туитър", коментирайки публикуването на следващия доклад на Междуправителствената комисия по изменението на климата (IPCC). "Докладът на IPCC демонстрира огромната спешност, с която трябва да се действа сега за справяне с климатичната криза. Не е късно да се ограничи ускоряването на изменението на климата, но само ако действаме сега", пише Тимерманс.
Той припомни, че в своята климатична стратегия Европейската комисия "предлага мерки във всички сектори на икономиката за преминаване към климатична неутралност" - нулеви емисии на парникови газове. "Това обаче е глобална криза, за да запазим целта от 1,5 градуса постижима, трябва да постигнем нулеви емисии в световен мащаб и по -бързи политически решения, за да го направим. Международната конференция на ООН по климата в Глазгоу (през есента на 2021 г.) трябва да бъде този момент, когато светът ще каже "Стига!"", - написа заместник -ръководителят на ЕК. Експертен доклад Докладът на IPCC прогнозира, че морското равнище на Земята ще се повишава в продължение на векове поради затоплянето на океаните и топенето на ледовете. До 2100 г., според сценариите, дадени в доклада, увеличението ще бъде от 0,28 на 1,01 метра, а до 2150 г. - от 0,37 до 1,88 метра.
With #FitFor55, we’ve proposed measures across the economy towards #climateneutralEU. But this is a global crisis: keeping 1.5 degrees within reach requires net zero emissions worldwide and faster rollout of policies to get there. #COP26 must be where the world says ‘enough’!
— Frans Timmermans (@TimmermansEU) August 9, 2021
Подчертава се, че увеличаването на обема на парниковите газове в атмосферата "явно е причинено от човешката дейност". През 2019 г. концентрацията на въглероден диоксид е най -високата поне за последните 2 милиона години. Средната температура на земната повърхност през 2011-2020 г. е с 1,09 градуса по Целзий по-висока от средната температура от 1850-1900 г. В същото време експертите на IPCC не изключват, че "приносът" на човешката дейност към този растеж е около 1,07 градуса.
Те обръщат внимание на влиянието на икономическата активност върху промяната в характера на валежите, която стана по -обилна в редица региони, върху намаляването на площта на снежната покривка в Северното полукълбо и ледената покривка на Гренландия. През 2081-2100 г., според прогнозата на учените, температурата на Земята ще бъде с 1 до 1,8 градуса по-висока от средната за 1850-1900 г., при условие че емисиите на парникови газове са изключително ниски. Ако емисиите са много високи, тогава температурата на планетата ще надхвърли показателите от 1850- 1900 с 3,3-5,7 градуса.
friend
на 09.08.2021 в 22:59:35 #1анти трол "Загрижените", спрете поголовното изсичане на горите в Амазония, Америка, Европа, Сибир и ще компенсирате световното затопляне дори и без скъпите ви перки и солари ---------------------------- Нито изсичането на горите, нито новото залесяване са причина за глобалното затопляне. Човешката дейност не влияе на промяната на температурата....защото нямаме такива сили. Ако има глобално затопляне, то не зависи от хората, а си е природен феномен, какъвто в природата е имало много пъти преди появата на човека. Затова, вместо да ограничаваме индустрията, то трябва да се борим да се приспособяваме към новите условия...Днес е затопляне, а утре--захлаждане. Приспособяването трябва да се изразява в използване на енергията за затопляне или охлаждане, нови методи и концепции в строителството, нови сортове плодове и зеленчуци, пшеница и т.н, които да гарантират комфорта на живот на хората и тяхното изхранване. С парите, с които се спира развитието на икономиката, може да се развият нови технологии, които да гарантират гореспоменатия комфорт.