Ковчегът на папа Йоан Павел II беше ексхумиран като част от ритуала по обявяването му за блажен, предаде „Ройтерс". Междувременно хиляди хора се стичат в Рим за едно от най-големите събития след погребението на религиозния водач през 2005г.

От Ватикана съобщиха, че на церемонията по ексхумацията са участвали кардинал Станислав Дзивиц, дългогодишен секретар на религиозния водач с истинско име Карол Войтила. Дървеният ковчег ще бъде положен пред главния олтар на базиликата „Свети Петър" и след обявяването на покойния папа за блажен ще остане отворен, докато всички посетители не го видят. След това тленните останки на Йоан Павел II ще намерят покой в нова крипта.

В Рим вече се стичат вярващи, които ще присъстват на ритуалите. Те започват в събота, когато в „Циркус Максимус" близки на папата ще споделят спомените си за него. Очаква се в неделя пред стотици хиляди папа Бенедикт XVI след тържествена меса да произнесе латинска формула, която да обяви предшественика му за „благословен" от църквата.

Като чудо, което Йоан Павел II е извършил с Божията помощ, беше определено излекуването на френска монахиня, която страдала от болестта на Паркинсон. За да бъде обявен за светец, трябва да бъде доказано, че той е извършил още едно чудо.

Войтила ще бъде обявен за блажен на Деня на божественото милосърдие, който той сам обяви за църковен празник. Тази година той съвпада с деня на труда 1 май, който е един от най-големите празници за социалистическите страни. „Ройтерс" коментира, че това добре кореспондира с факта, че, според мнозина, Йоан Павел II е имал решаваща роля за разпада на Източния блок.

Обявяването на религиозния водач за блажен има и своите противници. По-либералните католици са на мнение, че той е бил твърде суров с духовници от Латинска Америка, които са имали теологически разминавания с него. Според някои от тях, Карол Войтила трябва да бъде държан отговорен и за сексуалните посегателства в църквата, тъй като те излязоха наяве по негово време.

Крайно консервативните католици пък смятат, че той е бил твърде толерантен към другите религии и е допуснал местните обичаи да променят литургиите.