Турският президент Реджеп Ердоган заяви в събота, че 2021 г. ще бъде "година на демократични и икономически реформи".
Турция ще извърши структурни реформи за прекъсване на "триъгълника на злото" на лихвените проценти, инфлацията и обменните курсове, коментира Ердоган, добавяйки, че Анкара е решена да формира система, основана на производството и заетостта, съобщава "Бизнес инсайдър".
Ердоган обеща списък със съдебни и икономически реформи миналия месец, което доведе до очаквания за евентуално освобождаване на политици, включително кюрди, и защитници на правата на човека от затвора. Но последните коментари на Ердоган относно съдебни решения и критики, насочени към неговото правителство, породиха скептицизъм относно обещанието му.
"Ще представим подготовката за това пред нацията и парламента възможно най-скоро", заяви Ердоган. Всички проблеми, които Анкара има с други държави, могат да бъдат разрешени, добави той.
Междувременно Турция е готова да разговаря, да се съгласи и да работи заедно с всяка държава при условие за зачитане на нейния суверенитет, права, закони и потенциал, подчерта той.
Турция няма проблем, който да не може да бъде разрешен нито със САЩ, нито с Европа, нито с Русия, нито с Китай, нито с други регионални държави, обясни той.
Управлението на Ердоган е белязано от постоянен спад в конституционните права и свободи в страната. Ситуацията в страната се влоши значително след неуспешния военен преврат през 2016 г., след който над 40 000 души бяха затворени. Според данните за 2020 г. Турция е втора по брой арестувани журналисти в света. Много критици предполагат, че Ердоган е използвал преврата, за да засили властта си и да предприеме репресии срещу политически опоненти.
chafeto
на 27.12.2020 в 12:35:06 #1Не знам как живеят турците в момента, но е пределно ясно, че излизането на Турция от влиянието на запада ( т.е. на САЩ), набирането на военна, икономическа и демографска мощ, превръщането и в регионален фактор не добро за нас. Всички сме чували приказките за "изгубеното отечество". Всъщност, процесите там вървят не от вчера, но до един момент военния елит успяваше да поддържа изкуствено светския ( до някъде) характер на страната. Не знам дали помните спечелините от ислямиста Неджметин Ербакан и партрията му избори през 1995 (или 1996). И как военните анулираха изборите и забраниха партията на Ербакан за пет години. Но нещата от тогава се промениха. Просто турците започнаха да се връщат към своите корени на наследници на последния голям ислямски халифат и започнаха да търсят своята идентчност там, а не на запад. Въпреки заформилото се през годините светско общество в големите градове. А най-лошото е, че всичко това се случва на фона на нашата деградация (във всяко едно отношение) и в момент, в който сме по-беззъби отвсякога. И ако всички деструктивни процеси продължат (особено демографските), то няма и да има нужда от военна сила. През това време ние ще продължаваме да си предъвкваме витиеватите и несъдържателни клишета за някакви универслани ценности. Всичко това е крайно неприятно за казване и чуване, но за съжаление това положението!