Европейската комисия ще разкрие мерки за прекратяване укриването на данъци от международни компании, което е във връзка с разкритията по аферата „Документите от Панама” (Panama Papers), пише „Гардиън”.

Комисията ще представи законодателство, изискващо големите мултинационални корпорации, които действат в Европа да разкриват печалбите и платените от тях данъци във всяка страна членка на ЕС, както и в офшорните зони.

Всички големи компании, които търгуват в Европа, включително дъщерни дружества на неевропейски фирми, ще трябва да разкриват какви данъци са платили извън ЕС, както и детайлна информация страна по страна за техните финанси в офшорните зони.

Комисията вече работеше по мерки, с които да се принудят международните компании да разкриват приходите и данъците си в ЕС. След изтичането на 11,5 милиона документа от адвокатската кантора „Мосак Фонсека” европейски официални представители решиха в техните планове да влизат и офшорните зони.

Лорд Хил, еврокомисарят, отговарящ за финансовите услуги, потвърди в понеделник, че предложенията вече обхващат и офшорните зони.

Предложенията първоначално бяха подготвени заради компании като Apple и Starbucks, които плащат ниски данъци, въпреки че регистрират големи печалби.

ЕС губи по 70 милиарда евро на година заради законодателни вратички, позволяващи избягване плащането на корпоративен данък, според Европейския парламент.

Според плановете всички мултинационални компании, които отчитат оборот от над 750 милиона евро, ще бъдат задължени да следват по-строги стандарти за публично разкриване на печалбите и платените от тях данъци.

Предложенията трябва да бъдат публикувани днес следобед. Те все още трябва да бъдат съгласувани от мнозинството финансови министри на ЕС и от ЕП преди да влязат в сила.

Едно от проблемните звена е, че ЕС все още няма официален списък с офшорните зони по света, въпреки че представители на ЕК обещаха да бъде подготвен такъв в следващите 6 месеца.

Миналата година Брюксел публикува списък с 30 „несъдействащи данъчни юрисдикции”, в който влизат Панама и Британските Вирджински острови, но по-късно беше оттеглен заради отказа на няколко страни членки да го приемат. Великобритания няма такъв списък и дори смята, че подобна мярка няма да помогне.