Недоволни останаха евродепутатите от изслушването на изпълнителния директор на Facebook Марк Зукърбърг, което се състоя вчера вечерта, съобщиха световните информационни агенции. То се наложи след скандала Cambridge Analytica.
В словото си той призна за допуснати грешки със сигурността, извини се и обеща мерки. В същото време обаче не пропусна да подчертае приноса на компанията му за свързването на хората по света, възможностите за бизнеса и създаването на нови работни места. Той увери също така, че Европа е приоритет за компанията му.
Евродепутатите обаче зададоха много и неудобни въпроси след изслушването, като не спестиха теми като фалшивите новини, намесата в изборите и други.
Лидерът на ЕНП Манфред Вебер открито се обяви за прекъсване монопола на Facebook. Ги Ферхофстад от Алианса на либералите и демократите предложи компанията да обмисли разделянето на WhatsApp, Instagram и Facebook Messenger.
Това се случва само дни, преди Европейският регламент за защита на данните или GDPR да влезе в сила. Новият закон, един от най-широкообхватните закони за защита на личните данни в света, изисква от всички компании да споделят как се използват онлайн потребителските данни и да предложат на потребителите възможността да изтрият данните си. Компаниите, които не изпълняват изискванията, могат да бъдат глобени до 4% от глобалните си приходи.
hard_boiled.jds
на 23.05.2018 в 10:44:22 #1Нищо няма да се промени към добро. Фейса от ден на ден става все по-скучен и тромав, и за мен е една а-социална мрежа. Нюзфийда ми е пълен с фалшиви новини и със селфита на хора, които не ме интересуват или клипове и снимки, които се въртят с години из мрежата. Сменях настройките без резултат. Пак същата боза и се отказах да си губя времето. Там влизам само, за чат с близки, които живеят в далечни страни.