Евентуално разпадане на Шенгенската зона може да струва на ЕС до 1,4 трилиона евро през следващото десетилетие, показва изследване, публикувано от германската Фондация „Бертелсман”, цитирано от Ройтерс.
В началото на месеца беше разкрито изследване на официален орган към френското правителство, което показва, че Европа ще загуби около 110 милиарда евро за десетилетие, ако Шенген се разпадне.
Германското изследване показва, че при неблагоприятен сценарий, при който се въвежда контрол по границите в ЕС, водещ до увеличаване цените на вноса с 3%, Германия може да загуби 235 милиарда евро между 2016 и 2025 година, а Франция до 244 милиарда евро.
Европа минимум ще загуби 470 милиарда евро през следващото десетилетие, ако Шенген се разпадне и се покачат цените на вноса с 1%. Цената ще скочи до 1,4 трилиона евро или грубо 10% от годишния БВП на 28-те страни членки при по-неблагоприятен сценарий.
Ако контролът по границите в Европа бъде върнат, анемичният ръст ще бъде под допълнителен натиск, каза президентът на фондацията.
Шенгенската зона е изградена преди 30 години и в нея членуват 26 страни членки, от които 22 са членки на ЕС. Но системата е под огромен натиск през последната половин година заради потока от мигранти към Европа, предимно от Близкия изток и Африка.
Отделно, ако Шенген се разпадне, ще се увеличи и времето за транспортиране на стоки през европейските граници, увеличавайки разходите на компаниите и потребителите.
Проучването, проведено от Prognos AG, показва също, че минималните загуби за Германия и Франция ще бъдат съответно 77 милиарда евро и 80,5 милиарда евро до 2025 година.
Колапсът на зоната също ще увеличи разходите на страни като САЩ и Китай през следващото десетилетие – между 91 и 280 милиарда евро.
Justice for ALL
на 23.02.2016 в 03:13:18 #3Има и друго - до сега не съм чул за проблеми с хората от Сирия. В крайна сметка, това е работна ръка, която може да се използва. Сирийците могат да спестят пари и когато войната свърши да се приберат в Сирия. Не е нужно моментално да им се дават паспорти. В крайна сметка, не можеш да дадеш гражданство на 2 милиона души от друг етнос и да очакваш, че нещата ей така ще се наредят. Да не говорим че ще създадеш и проблем за съседите си, защото тези нови граждани ще могат да отидат където си поискат в ЕС.
Justice for ALL
на 23.02.2016 в 03:11:03 #2Само погеднете кои са губещите - Франция, Германия, ...., т.е. големите държави, които поради по-развитите си икономики (технологии) могат да изнасят в по-бедните държави на по-ниски цени, без мита. Разпадането на Шенген в същност би било в полза на малките държави, ако разбира се са достатъчно умни да се възползват от това. Не разбирам обаче, защо Шенген да е под заплаха - в същност той е по-необходим от когато и да било. Вместо да се стегнат тия държави и да заделят заедно пари за гранична полиция, която да работи на ниво ЕС, те се вайкат и сочат с пръст съседите си, че не спазвали споразуменията. Ами не могат сами тия държави - това са хиляди хора, които прииждат. От къде пари и хора да се занумават с всички тях!? Този проблем трябва да се реши на ниво ЕС и да се пренасочат хора и средства там, където са най-нужни - по границите на ЕС с най-голям наплив на хора.
Legalen
на 22.02.2016 в 18:08:40 #1-Европа губи €1,4 трлн. за десетилетие, ако Шенген се разпадне -Унищожението на Шенген е унищожение на Европа, няма да го допуснем, категорична Италия -Вярвайте в Европа, Шенген е условие за сигурността на България, размишлява Кунеba -И Кристин Лагард усеща заплахата за Шенген ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Питам се, от къде до къде е Европа и кои са тези които искат да разтурят Шенген (най-заветната мечта на българския политик)? И всичко е толкова ирационално, щом Шенген е пред разпадане значи нещо е липсвало. Човекът е така устроен, че не бяга току така от хубавото. Има ли някой да даде обективен отговор?