Инфлацията и безработицата са най-големите притеснения на гражданите на ЕС. Доверието в европейските институции остава стабилно.

Това сочат данните от проучване на Евробарометър.

Резултатите са от пролетта на 2008 г. и сравняват нагласите на европейките граждани с тези от есента на 2007.

Проучването е обхванало 30 170 души и е проведено в периода 25 март - 4 май 2008 г. То се провежда пролетта и есента всяка година.

Според данните от него 37 % от европейските граждани определят инфлацията като най-сериозния проблем за държавата си. След него с 24% се подрежда безработицата.

46 % от гражданите на ЕС смятат, че икономическата ситуация в страната им ще се влоши следващите 12 месеца. Едва 16 % от анкетираните са на мнение, че икономиката ще се развива в положителна посока, а 33 % мислят, че тя ще остане непроменена.

Така проучването показва рязък скок в негативната оценка за развитието на икономиката на ЕС. Нарастването на далите отрицателна оценка в сравнение с есента на 2007 г. е 20 %.

Като цяло ЕС създава положителна нагласа в 48 % в гражданите му, сочат още данните на Евробарометър. Неутрални са 35 % от участвалите в проучването, а отрицателна оценка са дали 15 %.

50 % от запитаните са склонни да имат доверие на ЕС, докато 32 % вярват на националните си правителства.

България е сред страните с най-ниско обществено доверие към собственото й правителство - едва 17 на сто, сочат още данните.

По-ниско доверие към правителствата е отчетено само в Унгария, Италия и Латвия

Страните, които са изразили най-положително мнение за ЕС са Румъния и Ирландия. Техните граждани са дали позитивно мнение за съюза, съответно с 67 % и 65 %.

Тези резултати отрязват текущите икономически проблеми и показват нуждата ЕС да продължи с набелязания си дневен ред, целящ да подобри качеството на ежедневния живот на хората, коментира изследването Марго Валстрьом, заместник-председател на Европейската комисия по въпросите на комуникацията.

Въпреки това, продължи тя, аз съм убедена, че нивото на доверие в ЕС запазва високи равнища.