Финландски съд произнесе присъди срещу двама руски тролове по обвинение в преследване и клевета срещу разследващата журналистка Джесика Аро, съобщава Дойче веле.
Тя е израснала в страна, която често се нарежда на първо място в света по отношение на свобода на печата, Аро никога не е могла да предположи как това един ден ще се обърне срещу нея. През 2014 г. репортерката на общественото радио Yleisradio решава да научи повече за руската пропаганда, която се разпространява с нарастващи темпове във Финландия, особено в социалните мрежи. "Смятах, че това е особено интересен феномен и че представлява заплаха за свободата на словото на финландците", споделя Аро пред Дойче Веле. "Исках да разбера до каква степен тези операции могат да оказват влияние. Бях зашеметена, когато разбрах колко огромен е ефектът им всъщност."
Само че разследванията на Аро поставят в опасност самата нея. Тя започва да публикува събраната информация, включително от пътуване до Санкт Петербург, където прави интервюта със служители от т. нар. "фабрика за тролове", на които се плаща, за да създават фалшиви онлайн профили и да публикуват фалшиви истории. Реакцията от проруска страна е мигновена и ожесточена. Започва непрекъснат тормоз в социалните медии върху Аро, а атаките са особено преднамерени. Личните й медицински данни са оповестени публично, публикувани са изфабрикувани снимки, изобразяващи я по унизителен начин, многократно е обиждана и окачествявана като "шпионка на НАТО." Всяко нейно движение бива следено, включително и когато отива на почивка в Тайланд. Аро разбира за това, когато вижда своя снимка онлайн, придружена от унизителни коментари.
Заплахи извън Интернет
Тормозът придобива смразяващи нотки, когато към онлайн атаките, се прибавят и телефонни обаждания, придружени от звук на стрелящ пистолет. Някой ѝ изпраща съобщение, твърдящо, че е от баща й, починал всъщност преди двадесет години.
"Надявах се, че може би това някога ще свърши, но ставаше все по-лошо и по-лошо", разказва Аро. "Дори и приятелите ми започнаха да харесват и коментират тези отвратителни гадости по мой адрес, тогава забелязах огромното влияние на троловете".
Аро е особено шокирана от големия брой смъртни заплахи, които получава, включително и от човек, когото познава лично и за когото докладва на полицията. Но заплахите са толкова чести, разказва тя, че органите на реда никога не биха могли да разследват всички заплахи, дори и след установяване на тяхната сериозност. "За съжаление нямам достатъчно ресурси, за да проследя всяка една и да проуча кой стои зад нея - дали е руски трол или финландски трол, повлиян от руски тролове, или пък реален човек, който може да бъде вкаран в затвора", обяснява Аро.
Въпреки огромните лични неприятности, Аро не се обезсърчава, тя продължава работата си по случая и получава Голямата награда за журналистика във Финландия. В един момент решава, че не е достатъчно само да разкрие механизмите на пропагандата, но и че трябва да се бори в съда срещу финландските "доставчици" на руска пропаганда - дългогодишният говорител на Москва Йохан Бакман и Иля Яничкин, основател и управител на прокремълския сайт MV-Lehti.
В профила си във Фейсбук Бакман е описал ролята си като представител на "Сепаратисткото движение в Донецк", а освен това могат да се видят негови снимки, на които се ръкува със сирийския президент Башар Асад.
Според обвинения на Аро, двамата мъже са я преследвали както онлайн, така и офлайн. Тя завежда срещу тях дело по обвинения в преследване, клевета и подбуждане към клевета. Междувременно финландски съд призна обвиняемите за виновни и произнесе присъдите: 22 месеца лишаване от свобода за Иля Яничкин и условна присъда от една година за Йохан Бакман.
Репортери без граници подкрепиха Аро: "Ние приветстваме този процес, който е много повече от показателен. Днес много журналисти са обект на преследване от страна на армиите от тролове, стремящи се да ги обезкуражат или да ги накарат да замълчат. Разчитаме, че финландската съдебната система ще изпрати ясно послание към онези, които тормозят журналисти онлайн", се казва в изявление на организацията.
Ясна граница
Финландският председател на Репортери без граници Джармо Макела заяви пред ДВ, че тази присъда е изключително важна. Процесът ще насърчи властите да се борят срещу езика на омразата много по-активно, отколкото досега. Искаме да поставим ясна граница между свободното слово и езика на омразата, изтъкна той.
Бен Нимо, старши сътрудник по информационна защита в лабораторията за цифрови криминалистични изследвания на Атлантическия съвет, споделя неговото мнение. "Троленето е един от най-лошите аспекти в онлайн живота на журналистите. Това е ситуация, в която онлайн тормозът излиза извън контрол и в този случай Джесика Аро е била идеалната цел. Разследването показа порочността на кампанията срещу с нея, с която се целеше да бъдат унищожени кариерата и морала й."
"Тролове никнат в беззаконни пространства. Г-жа Аро бе първата журналистка, която информира за руската "фабрика за тролове" през 2015 г. Чудесно би било, ако нейният случай отбележи момента, в който законът задейства закриването на поне някои от тези фабрики", добавя още Бен Нимо.
Джесика Аро превърна интернет от злодей в благотворител. С помощта на различни дарители тя успя да събере над 30 000 долара, за да довърши журналистическо си разследване и да напише книга, озаглавена "Империята за тролове на Владимир Путин". Книгата ще бъде издадена през февруари идната година.
halo
на 23.10.2018 в 17:33:08 #13hmmm на 23.10.2018 в 01:34:29 #15 оправяш ти , чакаш някой да те оправи ама все не те огрява колкото и да мяукаш ==================================== Хъмфриета, ти ся като една истинска ку*рва искаш на мойте години да ме изнасилиш ли?
Не те е срам...
dad
на 23.10.2018 в 06:04:17 #12Момичето е хубаво,почти красиво,но не мога да разбера какво прави оня келяв мустак залепен на гърдите ѝ.Той просто отблъсква и ни кара да гадаем за номера на нейната джендърска същност.Не ни е лесна задачата,защото имаме цели 31 варианта.Мисля си,че това е причината,наред с впечатлителната външност ,за интереса на тролове и реални мъже към тази девойка.И понеже непрекосновенността на жената е в темелите на истанбулската конвенция, тя е намерила добър начин да набави пари за издаване на своя журнал.труд.Да,някои професионалисти ги набавят по по-лесни начини,но чест и прави,че се е обърнала към европейски съд,който знаем,че е честен и безпристрастен,особено когато се отнася до дела,в които името Путин не може да се пренебрегне.В наши дни това име е синоним на всичко.В товав сичко разбира се включваме и приятните масажни игри в екзотичен Тайланд.
pallini
на 23.10.2018 в 03:06:07 #11Става ли дума за ДВ, значи има сигурно изопачаване на истината. Те пак са взели от контекста на нещата и статията е съобщение за победата над нещо си, което не е точно така. МВ е нещо като този сайт и се води вестник на истината със стриктно подбрани тематики и ясна насоченост против евреите, емиграцията и в защита на национализма. МВ значи Мита Виттуа (витту е женски полов орган) което е идиом и се превежда от сорта “Аре стига бе” или “Кво става, ама наистина ли?” Този сайт/вестник се издаваше във Испания където беше прокуден Янитцки, финландец с руски корени. Бакман е чист шведски говорящ финландец, журналист, който се бори против постоянното очерняне на Русия. Двамата са напълно на светло, докато троловете са обикновенно анонимни. Осъждането им стана след две години разследване, при което се получи така, че Янитски му остана да лежи 2 дни. Самия процес беше противоречие на всичко дето ДВ ви учи _ свобода на слово и печат. Обвиненията в началото бяха за производство на фалшиви новини и разпространение на омраза към малцинство и лични обиди към тази Аро. Не си спомням никакви тролове. МВ е нещо като сайта Бултаймс, който например на запад е блокиран от Туитър като производител на фейк нюз. Това, което ДВ ви спести е мнението на всички коректни професори по право във Финландия - присъдата е неестествено голяма, прецедент и неправилна. По принцип това е дискриминация и атака именно срещу свободата на словото изкарвайки ги производители на фейк нюз. Но както всеки знае фалшивите новини обикновенно са забранени и лиценеприятни истини. Този процес, скрит в общи линии от медиите докато течеше, иска да покаже, че Финландия не толерира поведение, което е в разрез с неолибералните разбирания. За съжаление тези двама наивници, че ще оправят Света сега ще плашат десетки хиляди евра на тази фльорца, което дефакто беше наказанието. Кой наказва с парична инквизиция всички знаем добре. Останалото е вода в мелницата на този фейк нюз тролова фабрика Дойче Веле.
Frodo
на 23.10.2018 в 01:59:25 #10Риа Новости не четем.
hmmm
на 23.10.2018 в 01:34:29 #9оправяш ти , чакаш някой да те оправи ама все не те огрява колкото и да мяукаш
halo
на 23.10.2018 в 01:24:34 #8Точно затова "оправям" такива тук, във форума.
Lie-Hunter
на 23.10.2018 в 01:17:30 #7Хайде сега преведете и материала на РИА Новости, който е доста изчерпателен и засяга причината да бъдат взети на мушката т.нар. "тролове". Това е разследването на групово изнасилване извършено от сомалийски мигранти през 2015, и естествено усърдно потулвано от финландските власти. Авторът на медийния сайт си е позволил и волността да изразява негативното си мнение относно НАТО. Сайтът е имал 800 000 посещения седмично. И с това вече окончателно е бил ръкоположен за трол, насаждащ "проруска" (не каква да е!) омраза... От DW изненади няма, освен русофобия друго и не може да очакваме.
ce
на 23.10.2018 в 00:23:54 #6>>> дали е руски трол или финландски трол, повлиян от руски тролове, или пък реален човек, който може да бъде вкаран в затвора Явно са вкарани в затвора хора, а не тролове Нивото на дв журналистиката си личи от далеч
Кастело Белведере
на 23.10.2018 в 00:16:12 #5Финландците са народът, патил си може би най-много от агресивните евразийски съседи. И точно затова е развил силна имунна система срещу тях и им е натривал винаги красните носове. Дано примерът им зарази останалите по-слабо имунизирани европейски, и най-вече балкански земи, където историята недвусмислено доказа, че русификацията няма фертилна почва, а носи само дългогодишни негативни последици, на които и до днес сме свидетели.
ISIS
на 22.10.2018 в 23:27:36 #4Насе, недей със сложните изречения. Няма да те раберат колегите ти от фермата. А това може да е фатално.
58eng
на 22.10.2018 в 22:38:39 #3Френде,мисля,че причината е у теб! Наско и креативност!? На ниво плосък лозунг? Съвсем субективно го раздаваш
ISIS
на 22.10.2018 в 22:08:36 #2полека лека и почват да излизат кирливити ризи на кремълското ОПГ.
friend
на 22.10.2018 в 21:54:59 #1Наско Точно така - различното мнение от мейнстрийма, пряко подчинен на властта, е заплаха за свободата на словото ---------------------------------- Ма Наско, откъде препечати това сложно изречение??? Да не си станал и ти трол? Недей моля ти се. Все си мислех, че не си от тях... като Q00, Мххх ... и затова си общувах с теб, въпреки различните ни мнения по основните въпроси. Различни, но креативни. Ако наистина си минал на професионални линии... дай знак, да не си губя времето.