Фундаментални различия по казуса за правата на гражданите на ЕС на Острова.

Това заяви главният преговарящ от страна на ЕС Мишел Барние по време на пресконференция с британския министър за Брекзит Дейвид Дейвис в Брюксел, информира Скай Нюз.

Британците в Европа могат да изгубят правото да живеят в друга страна от ЕС

Британците в Европа могат да изгубят правото да живеят в друга страна от ЕС

Информацията е изнесена след края на втория кръг преговори

Двамата дадоха пресконференция след втория кръг преговори за Брекзит, който започна в понеделник.

Не се очакват бързи резултати в преговорите за Брекзит

Не се очакват бързи резултати в преговорите за Брекзит

"Конструктивни", "учтиви" и "добър старт" са типичните коментари

Барние изтъкна, че преговорите с Великобритания са показали фундаменталните различия относно как да се гарантират правата на гражданите.

По втория важен казус той поиска "разяснение" от Лондон относно сумата, която Обединеното кралство трябва да плати към евробюджета преди да напусне ЕС.

Брюксел иска въпросът за правата на гражданите да се решава в европейските съдилища, докато Лондон е категорично против. От думите на Барние стана ясно, че двете страни не отстъпват по въпроса. Шефът на преговорите от страна на ЕС подчерта, че съюзът не вижда алтернатива на Европейския съд относно правата на гражданите на ЕС на Острова.

"Дължим на тези 3 милиона граждани на ЕС във Великобритания тази сигурност и защита", убеден Барние.

Ще започнем да преговаряме, след като Великобритания изясни позицията си за финансите, каза още той и поясни, че общата задача с Дейвис е да започне да се работи съдържателно.

Дейвис от своя страна отказа да потвърди категорично дали Великобритания ще плати финансовите си задължения, докато Барние повтори, че Лондон трябва да си плати.

Не можем да продължим преговорите, ако Великобритания не обясни позицията си, изтъкна Барние и предупреди Острова да уреди всичките си сметки преди да напусне.

Иначе Дейвис е "окуражен" от преговорите, пояснявайки, че е постигнат напредък по въпроса за правата на гражданите. Но по думите му все още има области, където има разногласия по ключови въпроси.

Щом веднъж Великобритания разкрие какво очаква от преговорния процес, по думите на Барние, особено по отношение на правата на гражданите в чужбина, финансовите въпроси и границата с Ирландия, двете страни могат да се насочат към контролирано напускане на ЕС.

Барние подчерта, че ЕС не е в игра, за да прави отстъпки, след като Лондон сам е решил да напусне.

Дейвис изтъкна съгласието си с Барние за нуждата от споделяне на предвидимост на преговорите, но поясни, че двете страни трябва да постигнат "компромис" по въпроса за "сметката за развод".

В заключение британският министър подчерта, че никой не очаква от ЕС да накаже Великобритания и че с Барние работят за "добра сделка".

Като цяло Дейвис обяви, че преговорите са били конструктивни, докато ЕС призова за "изясняване на позицията".

Междувременно Великобритания ще проведе първия пълен парламентарен дебат за отмяна на законодателството на ЕС на 7 септември.