Победата на Джасинда Ардърн в Нова Зеландия е заслужена. Тя се справи отлично с пандемията. Това обяви генералният директор на Световната здравна организация д-р Тедхом Гебрейесус, след като станаха ясни резултатите от изборите.
"Поздравления, Джасинда Ардърн, за победата ви на изборите; тя е много заслужена. Благодаря ви за изключителното ви ръководство в отговора на COVID19. Очаквам с нетърпение да продължа да работя с вас и вашето правителство. Заедно!", това написа генералният директор в Twitter.
Управляващата Лейбъристка партия в Нова Зеландия очаквано постигна убедителна победа на парламентарни избори - с 49% от гласовете и далеч преди следващите във вота.
Тя ще може да състави самостоятелно правителство - за първи път от 50 години.
Една от причините за успеха е именно подходът към пандемията, благодарение на който Нова Зеландия има под 2000 случая и 25-а починали.