Берлин обмисля да закупи система за противоракетна отбрана от Израел или САЩ, за да се защити от заплахи, включително руски ракети "Искандер" в Калининград, съобщи германският седмичник Welt am Sonntag, цитиран от "Ройтерс".

Ракетите "Искандер" могат да достигнат до почти цяла Западна Европа, която няма такъв противоракетен щит, който да защитава от тази заплаха, каза пред Welt am Sonntag началникът на отбраната на Германия Еберхард Цорн в интервю.

Германия засилва армията си с конституционна промяна

Германия засилва армията си с конституционна промяна

Ламбрехт: Дължим го и на съюзници в ЕС и НАТО, Путин унищожи европейския мирен ред

"Израелците и американците притежават такива системи. Коя от тях предпочитаме? Ще успеем ли да създадем цялостна система (ракетна отбрана) в НАТО? Това са въпросите, на които трябва да отговорим сега", каза Цорн.

Той не уточни имената на системите, но най-вероятно имаше предвид Arrow 3, построена от Israel Aerospace Industries (IAI) и американската система THAAD, произведена от Lockheed Martin.

Русия заяви през 2018 г., че е разположила ракети "Искандер" в своя Калининградски ексклав, част от Русия, вклинена между Полша и Литва. Мобилна балистична ракетна система, "Искандер" замени съветската ракета "Скъд" и нейните две управлявани ракети могат да носят както конвенционални, така и ядрени бойни глави.

Русия дрънка оръжие в анклава Калининград

Русия дрънка оръжие в анклава Калининград

Напрежението се усилва

В знаменателна реч дни след инвазията на Русия в Украйна на 24 февруари германският канцлер Олаф Шолц каза, че Берлин ще увеличи разходите си за отбрана до повече от 2% от БВП, като инжектира 100 милиарда евро в армията. Цорн принадлежи към група високопоставени служители, които се консултират с Шолц как да похарчат тези пари.

"Засега само едно нещо е ясно: ние нямаме нито време, нито пари да разработим сами тези системи (протиракетна отбрана), защото се знае, че ракетната заплаха вече съществува", каза Цорн. Позовавайки се на липсата в Германия на противоракетна отбрана с малък обсег, която може да се използва за защита на войски в движение или под заплаха, докато са разположени, той каза, че Берлин е започнал да разглежда закупуването на такива системи и сега трябва да вземе решение.

Освен това Бундесверът ще трябва да инвестира 20 милиарда евро до 2032 г., за да попълни складовете си с боеприпаси, добави Цорн.

В Русия плашат с война при блокада на Калининград

В Русия плашат с война при блокада на Калининград

Джабаров: При заплаха за нашата сигурност със загуба на територия ще предприемем крайни мерки