Грузия обвини Русия във военни престъпления и нарушаване на човешките права по време на военния конфликт през 2008 г., пише "Гардиън".

Представяйки доказателства пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург, правителството на Грузия обяви, че Москва е виновна за множество нарушения по време на войната през август 2008 г.

Според Тбилиси в продължение на пет дни руски самолети са извършили повече от 100 атаки по грузински цели. Правителството допълва, че има множество доказателства, че са хвърляни руски бомби над цивилни райони, че са убити и ранени невинни хора. Доказателствата представляват показания на свидетели, сателитни снимки, видеоматериали и прихванати телефонни разговори.

Грузинските власти поясниха, че руските въоръжени сили са нахлули в двете отцепили се грузински провинции Южна Осетия и Абхазия. Около 30 000 войници са били изпратени в двете провинции.

Бен Емерсън, британски адвокат, който представлява Грузия, заяви пред съдии, включително и пред руски и грузински представител, че наложеният контрол от Москва над тези територии е част от предварително планиран план и целта е била да се окупира възможно най-много територия.

Преди и след спирането на огъня руски войници са нахлули в етнически грузински села, според адвоката, блокирайки входовете и изходите. Силите в Осетия и други нередовни военнослужещи систематично са подпалвали грузински жилища и дори цели села. Емерсън добави, че са извършвани екзекуции и са заплашвани мирните граждани със смърт, ако не напуснат земите си.

Грузия се обърна към съда в Страсбург ден след прекратяването на войната. Дългогодишната съдебна битка относно това какво се е случило по време на войната и кой е виновен за разпалването й днес достигна връхната си точка, тъй като Русия и Грузия представят финални аргументи.

Москва многократно се оплаква, че съдът е пристрастен и политизиран. Русия обвинява бившия грузински президент Михаил Саакашвили за започването на конфликта, изпращайки войници в Южна Осетия. Русия се защитава, че е била честен посредник.

През 2009 г. разследване на ЕС заключи, че Саакашвили е започнал войната с артилерийска стрелба по град. Докладът отхвърля твърдения на Грузия, че атаката е в отговор на руска инвазия. И двете страни се обвиняват в нарушения. Също се подчертава, че са извършени военни престъпления срещу грузински граждани, но се отхвърля позиция на Москва, че Грузия е виновна в "геноцид" в Южна Осетия.

По-късно тази година се очаква решението на съдиите.

През 2015 г. руският лидер Владимир Путин се подписа под закон, в който се отбелязва, че Русия ще пренебрегне решения на съда в Страсбург, ако те са в противоречие с конституцията на страната. Кремъл вече веднъж пренебрегна решение, отказвайки да плати 2 милиарда долара на акционерите на банкрутиралата руска петролна компания ЮКОС.