Холандия и Дания потвърдиха в петък, че са получили одобрение от САЩ да предадат изтребители F-16 на Украйна веднага след приключване на обучението на пилотите, пише "Политико".

Министрите от двете страни, лидери на международна коалиция за подпомагане на Украйна да получи самолетите, благодариха на Вашингтон за зелената светлина, въпреки че остава неясно кога ще се осъществят трансферите на F-16.

Министърът на отбраната на Холандия в оставка Кайса Олонгрен каза, че приветства решението на САЩ "да разчистят пътя за доставка на изтребители F-16 на Украйна", което ще позволи на коалицията "да продължи обучението на украински пилоти".

Холандският министър-председател Марк Рюте през май каза, че Холандия сериозно обмисля да предостави на Украйна F-16, тъй като в момента извежда изтребителите от собствените си въоръжени сили. Олонгрен обаче не пожела да уточни колко F-16 ще отидат в Украйна.

Холандският външен министър Вопке Хьокстра нарече този ход "основен крайъгълен камък за Украйна да защити своя народ и страната си".

"Много благодаря на секретар Блинкън за доброто и бързо сътрудничество. Сега ще обсъдим допълнително темата с нашите европейски партньори", каза Хоекстра в социалните медии.

Дания също каза, че сега ще бъде обсъдено предоставянето на Украйна на самолетите.

"Правителството каза няколко пъти, че дарението е естествена следваща стъпка след обучението. Обсъждаме го с близки съюзници и очаквам, че скоро ще можем да бъдем по-конкретни за това", каза датският министър на отбраната Якоб Елеман-Йенсен пред новинарска агенция Рицау в петък.

Коалиция от 11 нации, водени от Дания и Холандия, се споразумяха по време на среща на върха на НАТО през юли да обучават украинци да летят на F-16 и потенциално други изтребители.

Коалицията планираше да започне обучение на украински пилоти за управление на F-16 през август в Дания, докато не бъде създаден център в Румъния.

САЩ одобриха изпращането на изтребители F-16 за Украйна от Дания и Холандия

САЩ одобриха изпращането на изтребители F-16 за Украйна от Дания и Холандия

Ключово решение на Белия дом