САЩ официално са одобрили изпращането на изтребители F-16 от Дания и Нидерландия в Украйна, писа "Ройтерс".
Агенцията уточни, че Вашингтон е изпратил писмо до правителствата на двете страни, в което ги уверява, че САЩ ще одобрят исканията за прехвърляне на оборудването. Това може да стане, след като украинските пилоти бъдат обучени да управляват F-16, посочва агенцията.
Кореспонденти на Ройтерс са се запознали с копие от писмото на държавния секретар на САЩ Тони Блинкън до външните министри на Дания и Нидерландия, в което той ги уверява, че няма да има проблеми с одобрението.
"С това писмо изразявам пълната подкрепа на Съединените щати както за прехвърлянето на самолети F-16 на Украйна, така и за обучението на украински пилоти от квалифицирани инструктори", се казва в документа. - Остава изключително важно Украйна да бъде в състояние да се защитава срещу продължаващата руска агресия и нарушаване на нейния суверенитет."
Писмото на Блинкън беше изпратено, след като правителствата на Дания и Нидерландия поискаха от САЩ да потвърдят одобрението си за прехвърлянето на самолетите.
Блинкън заяви, че одобрението на исканията ще позволи на Украйна "да се възползва напълно от новите възможности веднага след като първата партида пилоти завърши обучението си".
В сряда говорителят на украинските военновъздушни сили Юрий Ихнат заяви, че Украйна няма да може да получи западни изтребители F-16 през есента и зимата на тази година.
Вестник "Вашингтон пост" цитира високопоставени украински правителствени и военни служители, според които първата група от шестима украински пилоти - около половината от ескадрилата - няма да може да завърши обучението си на F-16 преди следващото лято.
Украинските власти настояват, че Киев трябва да получи изтребителите от западен тип възможно най-скоро. Но официални представители на САЩ не смятат, че такива самолети могат да помогнат на сегашната украинска контраофанзива, съобщиха от "Вашингтон пост".
По-рано Ройтерс съобщи, позовавайки се на данни от холандското министерство на отбраната, че страната има на въоръжение 24 боеспособни F-16, които трябва да бъдат изведени от въоръжение до средата на 2024 г. Други 18 такива изтребителя са обявени за продажба (12 от тях са продадени по-рано).
Както писа Associated Press, Дания има на въоръжение 30 боеспособни F-16, като от края на 2023 г. до края на 2015 г. тези самолети трябва да бъдат заменени с нови изтребители F-35A.
Tong
на 18.08.2023 в 23:06:40 #3Това добре - а каква санкцията при неизпълнение? Изпращане на миротворци на територията на неизправната държава? Въпросът е защо ще купуваш от някого, който ти налага такива условия или защо ще произвеждаш за някой, който ти налага такива условия? Явно не само нашите политици не защитават точно интересите на собствения си народ...
ivan-koichev
на 18.08.2023 в 22:38:07 #2" Защо суверенни държави трябва да искат съгласието на трета държава за решение, което би следвало да е изцяло по тяхна преценка?" Защото са подписали такива договори с анекси дето ги задължават да се иска разрешение ако ги предават или продават на трета страна, примерно купуват Ф-16 от САЩ и ги продават на Русия. Руснаците при споразумението за изработване на "мистралите" в договора бяха задължили френците ако сделката се развали многофункционалните корита да не могат да бъдат продадени на държава за която Русия не дава разрешение. Някои държава яко си опичат акъла при подобни сделки, но това не се отнася за баламите от България.
Tong
на 18.08.2023 в 08:50:27 #1Три въпроса ми възникват: 1. Защо суверенни държави трябва да искат съгласието на трета държава за решение, което би следвало да е изцяло по тяхна преценка? 2. Защо ми се струва, че използват Украйна за сметище за излизащо от употреба западно военно оборудване? 3. Какви печалби има ВПК на САЩ от войната досега и какви очаква в идните години? Забележително е как колосални кризи като епидемия и война идват дюшеш за водещите индустрии - фармацевтична и военна. Жалко само, че има толкова много хора, които се връзват на "евтиния" (в смисъл на долнопробен, а не заради цената му) театър...