Френската икономика е като бомба със закъснител: продължава да цъка, без да има кой да я обезвреди. Безработицата расте, прираст няма, дълговете растат. Втората най-голяма икономика в еврозоната става сериозна заплаха. - се казва в коментар на Дойче веле.
Илюстрацията е повече от показателна: френският трикольор е привързан с франзели, приличащи на пръчки с динамит; фитилът вече гори. Франция е бомба със закъснител, предупреждава от корицата си британският "Икономист" в актуалното си издание. Преди седмица агенция Ройтерс разпространи новината, че германският финансов министър Волфганг Шойбле е поръчал независимо изследване за френската икономика, а това беше посрещнато много остро в Париж, припомня в. "Ди велт".
Превръща ли се Франция в новото проблемно дете на Европа? Засега министърът на икономиката Пиер Московиси категорично опровергава тезата, че скоро Париж може да стане най-големият проблем на еврозоната. Дори президентката на френската работодателска организация Лоранс Паризо, която не пести критики към социалистическото правителство на президента Оланд, смята за пресилена публикацията на "Икономист". Франция е петата икономическа сила в света, успокоява министър Московиси в интервю за "Файненшъл таймс". Но същевременно признава, че страната трябва да повиши своята конкурентоспособност.
Великан на глинени крака?
В средата на тази седмица станаха известни последните данни за френската икономика, които изненадаха мнозина от наблюдателите. Те потвърдиха, че през третото тримесечие на годината икономиката на страната е нараснала с 0,2%. Този мини-ръст не дава основание за оптимизъм, тъй като черните облаци над втората най-голяма икономика в еврозоната се сгъстяват и заплашват да удавят изцяло ръста и усилията за намаляване на дефицита.
За тази година статистиците предвиждат ръст на БВП с 0,3%, а за следващата - дори 0,8 на сто. На тези прогнози стъпват и очакванията на френското правителство за намаляване на бюджетния дефицит до 4,5 на сто от БВП през тази, и до 3 на сто през следващата 2013 година. Много експерти обаче се съмняват, че френската икономика ще се държи така, както очаква от нея френското правителство.
Преди седмица Френската национална банка предупреди, че към края на 2012 г. страната може да изпадне в лека рецесия, т.е. икономиката да отбележи спад в два последователни тримесечни периода. По-песимистични от френското правителство са ЕК и МФВ: Брюксел очаква Франция да приключи годината с икономически ръст от едва 0,2 на сто, а фондът - с 0,1%. За следващата година ЕС и МВФ прогнозират, че БВП на Франция ще нарасне леко с 0,4 процента. На този фон ЕС предупреждава още отсега, че Франция няма да е в състояние да изпълни набелязаната цел, до края на 2013-а да свали бюджетния си дефицит до 3 процента от БВП.
Мисията невъзможна?
Тези опасения се потвърждават и от данните на френската държавна статистика, която отчита спад на производството през септември с цели 2,7 на сто спрямо август. Още по-голям е спадът във френската преработвателна индустрия - цели 3,2 процента.
Президентът Франсоа Оланд предупреди, че безработицата в страната през следващата година може да продължи да расте. В момента тя е на рекордно високо ниво от 13 години насам и се изчислява на 10,2 процента. Ако безработицата продължи да расте, това ще свие потреблението, което във Франция винаги е било един от най-важните мотори за ръста на икономиката.
XAOC
на 19.11.2012 в 16:38:40 #8Още един оздравителен ефект би имало узаконяването на фалита на физически лица. Така банките няма да се набълбукат с непродаваеми активи, съда няма да се занимава с глупости, а закъсалите хора ще могат да започват на чисто и да излязат от омагьосания кръг на рефинансиране и предоговаряне, при които половината от похарюените пари са за погасяване на лихви, като процента на лихвата средно ок.9,4%- процента на инфлацияата -4,4% = 5% чиста печалба за банката от лихви без да броим такси, комисионни и др. Тоест банката не губи, а потребителя получава втори шанс.
XAOC
на 19.11.2012 в 16:24:55 #7Red_General отчасти съм съгласен. Банките имат капитал. Вместо да надуват лихвите, нека ги свалят. Да направят по-добри усливия за кредитите и така икономиката да се раздвижи. Дори намаление от 11 на 10 процента, ще увеличи значително потреблението, а всички знаем, че увеличеното потребление води до ръст на икономиката.
pusi
на 19.11.2012 в 08:39:31 #6Боли ме фуя за Франция
griffin
на 19.11.2012 в 08:15:58 #5шо се пулиш
нема таква работа тук
Red_General
на 19.11.2012 в 08:12:06 #4Може би е твърде нескромно да изказвам такова мнение, затова предварително подчертавам, че не искам да ангажирам никого. Цяла Европа в момента се бори с кризата по коренно погрешен начин. Във всеки учебни за икономисти първи курс пише, че в условия на криза трябва държавата да ПОВИШИ разходите си, да намали данъците и да стимулира потреблението. Дори с цената на дългове. По-високо търсене на стоки и услуги (от държавата и фирмите) стимулира фирмите да отговорят на това търсене, разширявайки производството, разкривайки нови работни места и т.н. СЪответно хората, които си намират работа и повишават доходите си започват да търсят и потребяват повече и така се отива в спирала на растежа. Аналогично е и спиралата на рецесията. Политика на икономии се прави в условия на растеж (колкото и парадоксално да звучи), за да се ограничи инфлацията и да се кътат пари за моменти на криза, когато те да се налеят в стимулиране на икономиката. Няма да отегчавам аудиторията с обосновка на тезата, това не са мои идеи, писали са ги учени през 20-ти век (Джон Кейнс). Светът прави същата грешка да се бори срещу кризата от 1929 г. чрез рестриктивна политика и съответно рецесията се задълбочава. Светът тръгва нагоре, когато президентът Рузвелт прилага в САЩ предписанията на Кейнс и налива пари в икономиката. Това, че в момента рестриктивната политка е неефективна може да се види и по резултатите - вече четири години не можем да излезем от кризата.
omon
на 19.11.2012 в 02:04:26 #3Оланд е социалист колкото и Станишката. Пример за социалист в Европа може да бъде единствено Лукашенко. Нещо подобно на социализъм съществува и в Швеция и Дания. Нека да запада тази държава Франция, която е най- неправомерно съществуващата държава в Европа. Толкова пердах ядоха тези жабари през войните и днес существуват в сегашните си граници само благодарение на милостинята на САЩ и Великобритания, пък и на важни се правят отгоре на всичко. Не стига това ами и територии от Германия прилапаха след ВСВ. Така, че нека да запада Франция - това за мен е добра новина.
the socialista
на 19.11.2012 в 00:56:15 #2Значи, когато социалистите са на власт, каква посока очаквате да фанитИ? То и чичко Ленин, после оня мустакатия (той беше по-хард), у нас: Димитров, Червенков, Живков, Чаушеско (опа, грешка, лека му пръст), Луканов (...и неговата пръст), Виденов (да ни е жив и здрав), Станишев (да си намери един корав).... Той и Доган стана пишман от тях.
shtirlitz77
на 19.11.2012 в 00:45:29 #1с толкова маймуни от северна африка, които не искат да работят така става
те ви сега права и свободи