Като грешка определи преговорите с Израел иранският върховен лидер Аятоллах Али Хаменеи, цитиран от "Ройтерс".
По думите му, преговори с "лъжлив и потиснически режим като този в Тел Авив е непростима грешка, която ще подкопае борбата на палестинците".
Resistance sole way to heal Palestinian wounds, says Ayatollah Khamenei #Iran #Khamenei #FreePalestine @IsmailHaniyyeh https://t.co/0B5MMonXa5
— Iran (@Iran) April 4, 2018
Той направи изявлението след като получи писмо от лидера на ливанското движение Хамас Исмаил Хания, в което се критикуват арабските власти, които подкрепят или преговарят с Израел.
Хаменеи коментира последният знак за сближава между Саудитска Арабия и Израел. Саудитският престолонаследник обяви по-рано, че Израел има "право" на родна земя, а това е значима промяна в позицията на монархията.
Неговият баща крал Салман обаче подчерта и подкрепата за Палестинска държава.
Двете държави нямат официални дипломатически отношения, но през последните години задкулисно Рияд и Тел Авив подобряват контактите. Двете страни разглеждат Иран като най-голямата заплаха и САЩ им е най-големият съюзник. Също така те виждат заплаха от въоръжени ислямски екстремисти.
Конфликтът между Израел и Палестина се е доказал отдавна като пречка към пълно възстановяване на отношенията, тъй като Рияд все още подкрепя стремежа на палестинците да получат независимост.
USD
CHF
GBP