Израел ще откаже на швейцарски дипломати достъп до Ивицата Газа след наскоро проведени срещи с лидери на "Хамас", обяви израелски представител, цитиран от АФП.

Военният министър Авигдор Либерман е издал заповед да не се допускат дипломатите до Газа от израелска територия, поясни източникът.

Заповедта ще остане в сила "до разясняване" на ситуацията, добави представителят, но не разкри повече подробности.

Израел контролира достъпа до Газа. Другият вариант да се достигне до палестинската територия е през Египет.

Във вторник швейцарският посланик за Палестина се е срещнал с шеф на "Хамас". Групировката и швейцарски представители са провели най-малко още една среща.

"Хамас", ислямистко движение, което контролира Газа от десетилетие, е възприемана за терористична организация от САЩ и ЕС. Групировката е водела три войни с Израел от 2008 г.

Швейцария обаче има контакти с организацията с цел поддържане на диалог с всички страни в израелско-палестинския конфликт като част от усилията за постигане на мир и спазване на човешките права.

"Хамас" ще предаде контрола над Газа на палестинските власти в петък като част от споразумение за помирение, сключено през октомври.