България и Румъния са съгласни да се подпишат под CETA, след като Канада се съгласи да махне визите за българи и румънци през 2017 година.
Това заяви българският премиер Бойко Борисов преди началото на втория ден на срещата на върха на ЕС в Брюксел.
Припомняме, България и Румъния обвързваха сключването на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA) между ЕС и Канада с падането на визите за българи и румънци.
Но все още въпросът за визите е под въпрос, тъй като белгийският район Валония блокира споразумението между ЕС и Канада, което може и да не влезе в сила.
София и Букурещ са получили писмени уверения, че следващата година ще паднат визите за Канада.
Цяла нощ работихме Европейската комисия и ние, заедно с румънския президент получихме надлежни писмени потвърждения ние и комисията, че до 1 декември 2017 г. визовият режим с Канада ще отпадне за български граждани, поясни премиерът, цитиран от БТА.
По отношение на отказа на Валония да подкрепи CETA, Борисов изтъкна, че това е опасно.
Вече стават прецедент и опасни в Европа, защото така стана за Шенген - една страна спря България и Румъния, сега други спират еди какво си, това ще стане мода и е много опасно за ЕС. Цялото ми уважение към всяка управа, с всичките конституционни особености във всяка държава, но някак си не звучи добре. Видяхте, в Холандия спряха Украйна за безвизов режим. Всички какво ли не направихме за Украйна - скарахме се с Русия, санкции наложихме. Изведнъж, когато трябва да им се даде път за Европа, нямат визи, продължи той.
България и Канада имат прекрасни географски, исторически, природни чудеса, за туризма това е добре, както и за бизнеса и за онези, които са хора на света, коментира Борисов във връзка с отпадането на канадските визи.
Българският премиер увери, че вече има ясни гаранции от ЕК и от Съвета, че падането на визите за българи и румънци е незаобиколим фактор в търговското споразумение.
По-рано днес румънска медия, цитирана от "Политико", съобщи, че румънците ще могат да пътуват до Канада без визи от декември 2017 година.
Тази сутрин е постигнато споразумение по време на преговори в Брюксел.
В резултат на преговорите между Отава и Букурещ Румъния оттегля възраженията си за CETA, каза президентът на Румъния Клаус Йоханис преди началото на срещата на върха на ЕС.
Според румънския телевизионен канал Digi24 тези румънци, които вече са били в Канада ще могат да пътуват до държавата без виза от май 2017 година. Канадските визи за румънци ще отпаднат напълно от 1 декември следващата година.
Пантю
на 27.10.2016 в 11:25:26 #18И какво стана сега, Визи йок! А, иначе има споразумение между ЕС и Канада, че гражданите на ЕС пътуват без визи за Канада и гражданите на Канада пътуват без визи в страните от ЕС! За сетен път се показва на България, че тя е член на ЕС напълно, когато става дума за задължения! Но, когато става дума за права като в случая Канада не ни считат за член на ЕС! Но, канадците идват у нас без визи! Ти да видиш! Същото е и със САЩ! Резонен е въпроса - България пълноправен член ли е на ЕС, или има секретна част в договора ни за присъединяване, където са орязани правата ни, а навярно са ни вменени повече задължения от други страни?
58eng
на 25.10.2016 в 00:24:53 #17Ал каш - а сещаш ли се защо на тези хора не им се иска да паднат визите с Канада? Има опастност да останат в БГ само комунета и няма кой да им бачка,ще почнат да се ядат помежду си...
al-kash
на 23.10.2016 в 12:32:38 #16Като чета написаното тук, виждам, че на някои хора по- им се иска да паднат визите за СССР. Ама защо не си пращат децата да учат там, визи за студенти се взимат лесно?
mclaranist
на 22.10.2016 в 10:13:45 #15Забавно ми е като чета как някои защитават СЕТА. Чели ли сте ЦЕЛИЯТ документ, сигурни ли сте, че документа който се представя е ЦЕЛИЯТ??? И не на последно място, ако е толкова ,,добър" за държавите и гражданите в ЕС, защо не се дискутира открито в парламентите- параграф по параграф??? А всичко се прави в БРЮКСЕЛ, от чиновниците, без много шум ;). А и някак ми е интересно Канада да иска споразумение със ЕС, което видиш ли да направи така че ЕС да спечели много ;) Практиката на пазара е била- СПЕЧЕЛИ повече за сметка на другите ;). Естествено глобалните наднационални корпорации печелят най-много, а както знаем ядрото им е базирано в Сев. Америка и Великобритания ;) Но съм и против важни и глобални въпроси да се гласуват на референдуми. Нужно ли е да казвам, че огромна част на населението в България не знае дори кой е Президент и Мин.-председател. Както и какво е ЕС. Тоест, опасно е да се действа и по-този начин. Но се радвам че СЕТА се провали.
58eng
на 22.10.2016 в 04:54:00 #14Не стига че неуки ,ами и мързеливи..Майна,много тъпо бе пич,тия хора вземат пари ,кой ще им ги даде за 2 стр, затова трябва да вържат на фльонга нещастници като тебе и Q
Bez masca
на 22.10.2016 в 04:44:16 #13Продажници! Когато има какво да кажеш, са достатъчни няколко страници. Когато има какво да криеш, тогава удари по главата човека с 1 500 страници! Това за главанаци или селски тарикати като Теодор Дечев!
Q99
на 21.10.2016 в 21:30:25 #12Всички досегашни правителства на България след 89-та са били само във вреда на държавата и българският народ. Може би единственият лъч надежда бе Виденов, но моментално американските ментори му спретнаха оранжева революция. Сегашното на Герб е обаче най-лошото и загробващо България. Имаме си пълен ид.иот за премиер. Този е необразован и чист силовик.
Q99
на 21.10.2016 в 20:39:20 #11Що за глупост? Да си унищожаваш икономиката, заради някакви визи! Сякаш точно най-бедния народ има възможност да пътува до Канада нон-стоп. Поредната страшна тъпотия и ограбване на България. Е, точно такива действия някога доведоха до Народния съд. Сега пак мирише на подобно. Групичка бандити разпродават интересите на целия български народ, заради лични облаги. Ще висят по дърветата усещам....
Архангел
на 21.10.2016 в 19:34:52 #10Дечев, Къде е пълният текст на български? Под какво се подписваме? Всеки български гражданин има право да води комуникация с органите на ЕС на български,както и да цялото европейско право на български език. Защо не започнахте разяснителна кампания,щом е толкова хубаво? Защо не направите регерендум щом е толкова хубаво? Ще има народен съд отново!
The_thunder
на 21.10.2016 в 18:55:48 #9Приемането на международни спогодби без референдум е произвол на правителството. Как може да твърдим, че имаме демокрация, ако нароът няма думата по важните въпроси? Как може да приемаме огромни споразумения, съдържащи хиляди закони и регулации, които между другото са върховни над нашия закон (така е според нашата собствена конституция)? Имаме нужда от свободен пазар и намаляване на безумните пречки пред икономиката, които правителствата налагат на пазара. Приемането на няколко хиляди нови правила може само допълнително да затлачи едва движещата се икономика.
na vseki mm
на 21.10.2016 в 18:40:54 #8Браво!!! Дано до 20 години паднат и визите за САЩ за да може в българия да не останат млади и кадърни хора!
dddddd
на 21.10.2016 в 15:49:07 #7Една много хубава новина! Остава само валонците да не се правят на интересни.
Българан
на 21.10.2016 в 15:34:37 #6Не успяха да ни направят 16-та република на СССР, но станахме n-тия щат на ФАЩ!
Българан
на 21.10.2016 в 15:28:58 #5Това не е и кон за кокошка! Това е национално предателство за три сребърника. ОСТАВКА на продажната коалиционна клика!
ТеодорДечев
на 21.10.2016 в 15:01:50 #4За всички, които наистина се интерсуват, какво пише в CETA и то в пълния и оригинален текст на споразумението, ето го консолидирания текст на CETA: http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2014/september/tradoc_152806.pdf От тук нататък, ще помоля всеки, който се упражнява по темата, да не ни занимава с възклицания от типа на "защо не го публикувахте". Публикувано е изцяло. Освен това в сайта та Европейската комисия има един куп помощни текстове и често задавани въпроси, като мисля, че имаше разни неща и на български език. Но, извинете ме - смешно е някой да се пише на разбирач и на анализатор на глобални търговски споразумения и да не знае английски (или пък френски) език. Що се отнася до тезата, че сме "изтъргували" CETA срещу визите, това твърдение също не е издържано. Причината е в това, че според съответната европейска регулация от месец декември 2013 година, европейските страни са длъжни да предприемат общи мерки в случай, че трети страни (в случая това са САЩ, Канада и Бруней, до скоро имаше проблем и с Япония но той е приключен успешно) тритират по различен начин граждани на ЕС по визови въпроси. Тоест, дори и да не ратифицираме CETA (примерно поради обструкцията на валонското правителство), ЕС ще продължи да оказва натиск по визовия въпрос. Отделен въпрос е, че критиците на споразумението меко казано "мълчат зловещо" и изобщо не споменават огромните промени в споразумението, договорени в началото на тази година. Тези променени договорености ИЗЦЯЛО запазват правата на отделните национални държави да регулират, а споровете "държава - инвеститори" ще се извършват не от "ad-hoc" арбитражи, а от международни инвестиционни съдилища, със съдии назначени от правителствата на държавите, участващи в споразумението, а не от Бог знае от къде дошли хора, както излизаше според първоначалния вариант. В Емропейския парламент, това беше приветствано и от леви и от десни. Впрочем шефът на Комисията по международна търговия в ЕП, който е много критичен към CETA също призна огромния напредък с тези пормени - това за сведение на г-жа Корнелия Нинова. Нека не се заблуждаваме - при сключването на такива споразумения е невъзможно да не възникнат пробелми, но затова трябва ад се договарят механизми за по-нататъшното усъвършенстване на споразумението, в зависимост от евнтуалните дефикти, които то би показало в хода на приложението му. А не да се крещи по улиците, че някой е извършил национално предателство. Лошата новина тук е нашето слабо участие в преговорния процес и нищожно малкият брой хора, които изобщо са си дали труд да разберат за какво става дума. Броят на критиците на CETA е несравнимо по-голям от броя на хората, които поне мъничко са попрочели по въпроса. Но това си е наш проблем, а не на Европейската комисия, Съвета, Европейския парламент или на канадското правителство.
DDT77
на 21.10.2016 в 14:28:49 #3Продажници. Как не ви е срам да взимате подобни важни решения, без да покажете с какво се обвързваме и дали народа е съгласен с това. Метла за вас. Утре може ли да ни заробите с обещание да паднат и визите за САЩ ? Мислите ли че на мнозинството му пука дали ще може да ходи до тия държави с или без виза ? Обрахте държавата а сега си осигурихте и безвизово харчене на парите ни там.
mihail-nikolov
на 21.10.2016 в 14:19:53 #2На кой му пука за КАНАДСКИТЕ ПЕДЕРАСТИ и на комуто *** ще държа в Канада ИЛИ КЪДЕТО И ДА Е ПО СВЕТА. АЗ ИСКАМ ДА СИ ЖИВЕЯ НОРМАЛНО В БЪЛГАРИЯ А НЕ ПОД АМЕРИКАНСКА И ЗАПАДНА ОКУПАЦИЯ. И КАКВО ЩЕ СПЕЧЕЛИ БЪЛГАРИЯ ОТ ТАКОВА СПОРАЗУМЕНИЕ ЕДНО ОГРОМНО НИЩО КОЛКОТО СПЕЧЕЛИХМЕ ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ. ПРОСТО ВЗЕХА И РАЗРУШИХА БЪЛГАРИЯ И БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА И ПРОИЗВОДСТВА ЗА ДА НЕ СМЕ КОНКУРЕНЦИЯ НА ЗАПАДНИТЕ ИКОНОМИКИ ЗАЩОТО ПРОИЗВЕЖДАХМЕ ВСИЧКИ ЗА КОЕТО МОЖЕШ ДА СЕ СЕТИШ И ТО С ВИСОКО КАЧЕСТВО И НА СРАВНИТЕЛНО НИСКИ ЦЕНИ А ТОВА ЩЕШЕ ДА УНИЩОЖИ ЗАПАДНИТЕ ИКОНОМИКИ. А И УНИЩОЖИХА ВСИЧКИ ПРОИЗВОДСТВО ЗА ДА МОГАТ ДА ЗАЕМАТ НАШИТЕ ПАЗАРИ В ИЗТОЧНИЯТ БЛОК И БИВШИЯТ СССР ЗАЩОТО И ДО ДЕН ДНЕШЕН НАШИТЕ СТОКИ СЕ СПОМЕНАВАТ С ДОБРО А И УГЛОШЛАЙФА В БИВШИЯТ СССР СЕ ГО НАРИЧАТ ПО ЖЕРГОН БАЛГАРКА . НЕ РАЗБИРАМ ТЕЗИ НАШИ ПОЛИТИЦИ КОЙ ИНТЕРЕСИ ГЛЕДАТ ,ЗАЩОТО НЕ СА ИНТЕРЕСИТЕ НА БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД И БЪЛГАРИЯ А ИНТЕРЕСИТЕ НА АМЕРИКАНСКИТЕ СИ И ЗАПАДНИ ГОСПОДАРИ. ПРОСТО ВСИЧКИ ПАРТИИ В БЪЛГАРИЯ И ВСИЧКИ ПОЛИТИЦИ СА ВЕРБУВАНИ И ДО ТОАЛЕТНАТА НЕ МОГАТ ДА ИДАТ БЕЗ ДА ИСКАТ РАЗРЕШЕНИЕ ОТ АМЕРИКАНСКИТЕ СИ ГОСПОДАРИ.ПРОСТО БЪЛГАРИЯ Е ПОД ТОТАЛНА АМЕРИКАНСКА ОКУПАЦИЯ И ДИКТАТУРА. И ДОКАТО НЕ СЕ ОТЪРВЕМ ОТ ТАЗИ ДИКТАТУРА БЪЛГАРИЯ ЩЕ ИЗЧЕЗНЕ ЗАЩОТО ЗА ЗАПАДА НИЯ СМЕ ИНДИАНЦИ А ИНДИАНЦИТЕ СА РАВНИ НА РОБИ. НЕ РАЗБИРАМ КАК НАРОДА СИ ТРАЕ И СЕ СЪГЛАСЯВА ДА Е ПОД ТОТАЛНА АМЕРИКАНСКА ДИКТАТУРА И НИКОЙ НЕ НИ ИМА ЗА ХОРА А ЗА РОБИ . ПРОСТО НЯМАМ ДУМИ ПОВЕЧЕ А И НЯМАМ НЕРВИ ДА ГИ ТЪРПЯ ТЕЗИ ПРОДАЖНИ ПЕДЕРАСТИ.
Comon Sense
на 21.10.2016 в 13:44:19 #1Защо не публикувахте СЕТА та да разберем каква е цената на този безвизов режим, или пак продадохте българите за лъжлива ценност? Подобни договорености трябва да имат широко обсъждане преди да се подпишат.