Западните страни работят по планове да ударят износа на диаманти от Русия със санкции и се надяват да сключат сделка най-скоро през май, според официални лица от европейски държави, участващи в преговорите, пише "Политико".
Европейският съюз многократно е обсъждал забраната на вноса на руски диаманти през изминалата година - но отложен поради опасения, че това само ще отклони търговията от белгийския град Антверпен, световен център за диаманти, без всъщност да навреди на военните финанси на Владимир Путин.
Месеци наред белгийците лобираха пред Европейската комисия и Г-7 за алтернатива на забраната: международна система за проследяване на диаманти. Това потенциално би спряло санкционираните руски камъни да се търгуват другаде по света, адресирайки опасенията на Белгия и проправяйки пътя за международна забрана на продажбите.
Предложението доведе до ангажимент от лидерите на Г-7 на 24 февруари да "работят колективно върху по-нататъшни мерки за руските диаманти, включително необработените и полирани". Няма конкретни предложения от Г-7 относно времето за предприемане на следващите стъпки. Но срещата на върха на лидерите на Г-7 в Япония през май се разглежда като потенциално добра цел за постигане на сделка.
Говорител на мисията на САЩ в ЕС каза, че американците ще работят "през следващите месеци с партньорите от Г-7, за да предприемат конкретни стъпки". Говорителят добави, че "индустрията вече разработва и прилага редица подходи и програми, които ще позволят спазването на евентуално ограничение".
Вносът на руски диаманти е намалял от началото на войната - с изключение на временния скок, който изглежда е свързан с Деня на Свети Валентин. Миналия месец Белгия е внесла руски диаманти на стойност 61 милиона евро. Преди войната руските диаманти възлизаха на около 25 процента от диамантите, идващи в Антверпен.
За упорити поддръжници на Украйна като Полша, ограниченията не могат да дойдат достатъчно скоро. Запитан дали Полша би била доволна от санкциите, приети на ниво Г-7 през май, посланикът на Полша в ЕС Анджей Садош каза "абсолютно".
"Разбира се, че искаме повече и искаме по-бързо, но - винаги - третият елемент е единството", каза Садош, добавяйки, че поддържането на съгласие за това как да се действа относно Русия сред 27-те страни-членки на ЕС е жизненоважно. "Това е ценността, това е силата."
Времето за действие също зависи от това колко амбициозна ще бъде новата система.
Основната цел е да се спре заобикалянето на санкциите, например чрез внос на руски диаманти, които първо са били обработени и преетикетирани другаде по света. Представител на ЕС каза, че това ще бъде ефективно само с "координиран подход на Г-7".
Белгийският диамантен сектор е съгласен. "С контролиран достъп до 70 процента от пазара, Г-7 има силата да създаде напълно проследима и устойчива система, която има реално въздействие върху пазара", каза Том Нейс, говорител на Световния център за диаманти в Антверпен, добавяйки, че Антверпен диамантената индустрия подкрепя усилията.
Нейс добави, че участието на Индия ще бъде ключово в налагането на устойчива система, като обвини Индия, че продава руски диаманти като индийски диаманти на американския пазар. В изявление на Г-7 се казва, че групата ще работи "отблизо, за да ангажира ключови партньори" по диамантените мерки.
Потенциална следваща стъпка е да се приложи система за проследяване на всички диаманти - не само стоки от Русия - които влизат в G-7 и дори на други пазари. Но това вероятно ще бъде по-нисък приоритет, тъй като бързото придвижване срещу износа на Москва е по-спешната задача, твърди друг европейски служител. "Никой не иска да остави това да се проточи още една година."
След като има споразумение между Г-7, ЕС ще последва САЩ в забраната на вноса на руски диаманти, каза служителят.
За белгийците действията на Г-7 биха били голяма победа.
От поколения Антверпен е служил като основен център за диаманти, пристигащи в Европа. От началото на пълномащабната руска инвазия в Украйна преди година, диамантената индустрия в града предупреждава, че забраната на ЕС за внос на руски диаманти ще бъде икономически удар за Белгия и просто ще отклони търговията към Индия и Обединените арабски емирства.
Необработените руски диаманти представляват около 30 процента от световната търговия с диаманти.
С международен план за проследяване, съчетан със забрана за внос, белгийците могат да запазят собствената си диамантена индустрия жива, като същевременно се позиционират като световни лидери в прозрачната и етична търговия.
"Много съм доволен, че Г-7 подкрепя този въпрос", коментира белгийският премиер Александър Де Кроо в изявление за "Политико".
"Подходът за проследяване е правилният: той ще повиши доверието на потребителите в сектора, като гарантира, че конфликтните диаманти вече няма да се предлагат в нашите магазини. Белгия и нейната диамантена индустрия ще внесат необходимия опит на масата, за да направят забраната да се случи възможно най-скоро."
Но критиците, включително в собственото му правителство, твърдят, че настоящият подход е твърде бавен. В рамките на седемпартийната коалиция на Де Кроо зелените и социалистите настояваха да действа по-бързо.
Белгийският евродепутат Катлийн Ван Бремпт, която е от град Антверпен, каза, че сътрудничеството на Г-7 по отношение на проследимостта е положително, но подчерта, че много ще зависи от прилагането. Дискусията на Г-7 "не е причина за отлагане на включването на диамантите в европейските санкции", каза тя.
Somebodyelse
на 11.03.2023 в 17:10:55 #14Не знам какво ще направят краварите, краварче, но ако аз бях на тяхно място щях да гледам с кеф как жълтурковците гепят Сибир и цицат руски ресурси без пари
Somebodyelse
на 10.03.2023 в 23:49:18 #13europe на 10.03.2023 в 10:46:14 #22 Соме, Ако геййчетата се бяха разбрали с Путин, сега той нямаше да прави комбина с Китай. Но всичките геййполитици включително краварите имат мозък по малко и от теб. Не ,че ти имаш много. ------ Краварче, няма как Европа да се разбере с психопат с мания за величие, изживяващ се като Петър Първи и непризнаващ съседни държави за "истински" ( Украйна ) И толкова по-зле за Русия , защото както вече писах, китайците изчакват рашистан да се скапе напълно от войната и санкциите за да им гепят всичките природни богатства .
Somebodyelse
на 09.03.2023 в 18:13:38 #12europe на 09.03.2023 в 17:44:32 #20 Соме, Ако Китай гепи Русия нали се сещаш, че Европа е следващата. ------ Така е краварче. Именно затова толкова мразената от вас русоробите "Гейропа" е едиснственото спасение за Рашистан, от коетпо следва, че Рашистан НЕ трябва да води войни в Европа ако иска да бъде спасен от китайската напаст.
halo
на 09.03.2023 в 17:42:51 #11Каналите са известни.
Освен това при преглед "говорят"...
Somebodyelse
на 09.03.2023 в 16:36:56 #10user avatar 34467 europe на 09.03.2023 в 08:47:42 #14 Докато запада се мъчи с Русия , Китай напредва все повече. --------- Напредва Китай и целта му е ... Рашистан, че е лесна плячка.
Somebodyelse
на 09.03.2023 в 16:34:33 #9europe на 09.03.2023 в 08:33:59 #12 Соме, Краварите не могат да цицат вече у Азия нито Индия нито Китай се дупят, става все по трудно. А Русия отсвириха краварите още преди 10 години. Има няколко пудели останали у Азия , но дните са им преброени. ------- Супер ! Вече няма да има нужда да квичиш, че "краварите" "цицали" , нали краварче ?
ВълкСчадъР
на 09.03.2023 в 12:23:25 #8Белгийците не може да дърпат така към себе си ! Точно затова всривиха Северните потоци , да не може Германия и тя да си гледа интереса ! Как ще ги проследяват тия диаманти, това са глупости за русофили ?! Тотална блокада за Ватенкастан!
torbalan
на 09.03.2023 в 05:10:11 #7Лошото от тая работа е че от Европа бизнеса ще се пренесе някъде в арабските страни или Азия. Руснаците ще го духат ама и Европа ще пострада.
Somebodyelse
на 09.03.2023 в 04:49:43 #6user avatar 79421 NaskoZashtoto на 09.03.2023 в 02:01:17 #9 Та и еurope-то си е ОК, не го мислете. —- Така си е. Той си е Ок , но е си живее без мозък
NaskoZashtoto
на 09.03.2023 в 02:01:17 #5Бай Дън наскоро се пошегувал, че на два пъти му отваряли черепа да проверяват има ли в главата му мозък. Втория път явно е бил нужен за да се потвърди твърде съмнителната констатация от първия път. Че кой би повярвал, че е възможно да се живее без. Но явно може. И не само да се живее, но и за президент на държава с огромен ядрен арсенал да те изберат. Та и еurope-то си е ОК, не го мислете.
bajbor
на 09.03.2023 в 00:04:11 #4"...Необработените руски диаманти представляват около 30 процента от световната търговия с диаманти...." Сега, диамантите не са домати но логиката е същата - ако света ( разбирай Земята, не Марс или космоса) "харчи" 10 домати и 3 от тях са "санкционирани"/запорирани - какви са вариантите?!?! Спираме да ядем домати? Или просто ще има домати, но не за всички а само за тези които могат да си ги позволят (като дефицитна стока цената скача)? Или в крайна сметка тия 3 домати ще си намерят пътя до клиента? Дори и да не са толкова "скъпи" като несанкционираните, надали ще са на половин цена или без пари... когато гледаш домати и не можеш да си избиеш инвестицията - спираш, но не подаряваш
friend
на 08.03.2023 в 22:43:06 #3Европа Аз пък си мисля, че най-облагодетелствани и с най-голям интерес от тази война имат "мирните" китайци. Сега китайците ще купуват на безценица руските диаманти, както купуват на безценица руския газ. след елемнтарна сепарация на промишление диаманти и прилагане също на познатите технологии ще ги превръщат в инструменти за металообработващата индустрия. По този начин ще увеличат печалбите си с хиляди проценти. От огромните запаси в Якутия за бижутерски нужди стават само няколко хилядни от1%. Скъпи са необработените диаманти. За това Русия през 80те години нападна Ангола. Заради диамантите направиха преврати и проляха много кръв в Западна Африка - Либерия, Бряг на Слоновата кост, Нигер, сега Буркина Фасо, Мали, Чад, Сиера Леоне и др. Сега Вагнеровци ще вземат каквото могат, но нали трябва да го продадат някъде.... а Китай отново само потрива ръце и си прибира печалбите и от тази търговия. Един ден, когато РФ се изтощи напълно, Китай пак по мирен път ще получи концесия за няколко милиарда за търсене, проучване и добив на всичко под и над земята за цял Сибир и то за не по-малко от 100 години-5-6 поколения. Тях вече никой не може да ги изгони оттам. Това за нас не е най-добрият съсед, защото руснаците водколоци, заради алкохолната им зависимост и присъща алчност все пак се водят, макар и трудно, но с Китай шега не бива.
Somebodyelse
на 08.03.2023 в 22:16:47 #2user avatar 34467 europe на 08.03.2023 в 21:24:13 #3 Индинците яко правят кинти от таз война. ------------ Краварче, ама краварите не цицат ли "индинците" бе
beyonder-realm
на 08.03.2023 в 20:59:56 #1До май месец ще прати милиони орки срещу Украйна а те се чудели за санкции май месец