Европейската комисия сключи споразумения с фармацевтичните компании Roche и Merck KGaA за осигуряване на експериментални лекарства за лечение на коронавирус, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на източник от Комисията.

Сделките покриват лекарството RoActemra на Roche за артрит и лекарството Rebif на Merck за множествена склероза - и двете се разглеждат като потенциално лечение на пациенти с коронавирус. Те ще осигурят лекарства за всяка от 27-те страни членки, която проявява желание да купи, каза източникът.

Споразуменията са сключени след молба на държави членки на ЕС през май да се сдобият с двете лекарства.

Roche тества Actemra, известно като RoActemra на някои пазари, върху 330 пациенти с коронавирус.

Rebif е разработено от швейцарската компания Serono преди Merck да я купи.

И двете лекарства атакуват протеини в тялото, свързани с възпаление. Има надежда, че могат да помогнат на тежко болни с коронавирус, при които е настъпила цитокинова буря - реакция на имунната система, която може да доведе до органна недостатъчност.

Компаниите уверяват в писма до Комисията, че могат да посрещнат нуждите на държавите членки, поясни източникът, който не разкри кои държави са заинтересовани от лекарствата. Източникът добави, че сега държавите членки трябва да се договорят с компаниите за необходимото количество.

Брюксел също преговаря с Gilead за доставяне на ремдесивир на държавите членки. Комисията иска и да запази ваксина, ако бъде разработена от Johnson & Johnson и Sanofi.

През юни Франция, Германия, Италия и Холандия обявиха, че са си подсигурили 400 милиона дози от потенциална ваксина против коронавируса, разработвана от британската компания AstraZeneca.